Strona głowna  /  Rybki
Rybki

W związku z planowanym przez Organ Prowadzący ewentualnym otwarciem przedszkola od dnia 25 maja br. bardzo prosimy zainteresowanych Rodziców  o zgłaszanie chęci przyprowadzania dzieci do przedszkola.  Zgodnie z wymogami GIS  liczba oddziałów i dzieci w grupach będzie zmniejszona.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na e-mail przedszkola: przedszkole.goscicino@onet.pl w terminie do 17 maja br.

W przypadku większego zainteresowania Rodziców pobytem dziecka w przedszkolu dokonana

 będzie weryfikacja zatrudnienia. Pierwszeństwo mają dzieci Rodziców oboje pracujących i pracujących w służbie zdrowia, w służbach mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

W zgłoszeniu prosimy wypisać dane dziecka, nazwę grupy i miejsca zatrudnienia obojga Rodziców.

 

 

Witajcie Kochani Rodzice i nasze Wspaniałe Rybki 

Mamy nadzieję, że chociaż w taki sposób pomyślimy o osobie nawzajew w tym trudnym dla wszystkim czasie. Chcemy zachęcić Was do wspólnej zabawy oraz do wykonania ciekawych ćwiczeń, zadań i poleceń w kartach pracy. Sądzimy, iż w wolnym czasie wykonaliście już wszystkie polecenia w kartach pracy w książkach, które wzieliście do domku. Dlatego, by jakoś mile spędzić czas wspólnie z rodzicami,którego mamy teraz pod dostatkiem, zamieścimy dla Was ciekawe propozycje .

 

Życzymy Wam dużo zdrówka.Wasze tęskniące panie: pani Ola i pani Basia

 

 

 

Kochani Rodzice i nasze Ukochane Rybeczki 

 

Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei,
czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość,
pokój oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha!

 

Wychowawczynie grupy Rybek: pani Ola i pani Basia

 

Informujemy rodziców, iż istnieje możliwość odebrania książek z kartami pracy państwa dzieci . Książki znajdują się w przedsionku przedszkola i można je odbierać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00.

 

W tym tygodniu niektórzy z nas będą żegnać się z przedszkolem na zawsze, a niektórzy na przerwę wakacyjną. Nie zapomnimy także o święcie naszych tatusiów, których święto przypada 23 czerwca

Piątek 26.06.2020 r.

Wiemy, że jesteście już pewnie zmęczeni i nie bardzo chce Wam się cokolwiek robić poza zabawą. Chciałyśmy jednak zaproponować ciekawe zabawy na koniec roku szkolnego. Przygotujcie dwie kartki papieru. Na jednej narysujcie to, co Wam się najbardziej podobało w przedszkolu a na drugiej to, co Wam się nie podobało ( mamy nadzieję, że więcej obrazków będzie na pierwszej kartce). Opowiedzcie rodzicom o swoich obrazkach. powspominajcie swoich kolegów, koleżanki no i panie.

Pobawcie się z domownikami w "KALAMBURY". Przygotujcie obrazki przedstawiające wykonywanie jakichś czynności. Kolejno losujcie kartki a następnie zilustrujcie czynność przedstawioną na obrazku. Pozostali zaś uczestnicy musza odgadnąć, o jaką czynność chodzi.

Gdybyście miały ochotę na więcej zabaw to odsyłamy Was  na stronę Wydawnictwa Wsip i propozycje zabaw zestaw nr 24 i 25. Link do pobrania https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

 

Czwartek 25.06.2020 r.

Zaczniemy dzisiaj dzień od zabawy słuchowej. Zaproście do zabawy domowników. Usiądźcie w kręgu. Zabawę rozpocznijcie od wymyślenia jakiegokolwiek słowa. Następnie powiedzcie je głośno do osoby siedzącej obok. Zadaniem tej osoby jest wyodrębnienie ostatniej głoski i wymyślenie słowa zaczynającego się tą głoską. Kolejne osoby wyodrębniają ostatnie głoski w słowach wypowiedziane przez sąsiadów i tworzenie nowych słów. Miłej zabawy!

Wykonajmy dzisiaj pożegnalną wakacyjną laurkę. Wielu z Was z powodu epidemii nie mogło spotykać sie w ostatnim czasie. Zdążyliśmy jednak nawiązać przyjaźnie i z pewnością tęsknicie za kolegami i koleżankami z grupy i może choć troszeczkę za paniami (bo my za Wami bardzo). Dlatego zróbcie laurkę niespodziankę dla ulubionej koleżanki lub kolegi, którą przekażecie być może już po wakacjach. Narysujcie na niej swój własny portret. Ozdóbcie ramkę laurki dowolnymi elementami i poproście rodziców o pomoc w napisaniu kilku miłych słów.

Wykonajcie polecenia w kartach pracy "Tropiciele": dzieci 5 - letnie str. 31 (dolepcie brakujące elementy i utrwalcie symbole zakazów obowiązujące podczas letniego wypoczynku), dzieci 6 - letnie pokolorujcie obrazek w zeszycie "Piszę i liczę" str. 80, a dowiecie się dokąd Supełek i Blue pójdą po wakacjach.

 

Środa 24.06.2020 r.

 

Dzisiaj przypomnimy sobie i utrwalimy zasady bezpiecznego odpoczynku wakacyjnego. Wielu z Was pojedzie nad wodę, w góry lub do krewnych na wsi albo w mieście. We wszystkich tych miejscach musimy pamiętać, jak nalęzy się zachowywać, aby zbliżające się wakacje były dla nas udane i szczęśliwe.

Wykonamy "Kodeks bezpiecznych wakacji". W tym celu przygotujcie arkusz dużego papieru i podzielcie go na trzy kolumny. W pierwszej kolumnie narysujcie symbol wody, w drugiej gór a w trzeciej miasta lub wsi. Następnie zastanówcie się, jak należy zachowywać się w tych miejscach i narysujcie, bądź przy pomocy dorosłych napiszcie w odpowiednich kolumnach swoje pomysły.

Nauczcie się piosenki pt."Do widzenia, przedszkole"

1. Gdy szedł wrzesień

przez zielony las

w deszczu z parasolem,

wszystkie dzieci

wtedy pierwszy raz

witały przedszkole.

Ref: Podajemy ręce

do zabawy w kole,

przy naszej piosence witamy przedszkole

oraz naszą panią, lalki, piłki, misie,

witamy już dzisiaj,

witamy!

2. Przyszła zima,

zagrał mroźny wiatr,

gwiżdżejuż na polach.

Sypnął śniegiem, pozostawił ślad

w drodze do przedszkola.

Ref: Podajemy ręce

do zabawy w kole,

przy naszej piosence wesoło w przedszkolu.

Jest i nasza pani, lalki, piłki, misie,

zabawa to dzisiaj,

zabawa!

3. Już jaskółka, czarno-biały ptak

gniazdo ma w stodole.

Wkoło zieleń, to już wiosny znak,

czas żegnać przedszkole.

Ref: Podajemy ręce

do zabawy w kole,

przy naszej piosence żegnamy przedszkole

oraz naszą panią, lalki, piłki, misie,

żegnamy już dzisiaj,

żegnamy!

Link do pobrania z melodią i tekstem piosenki https://www.youtube.com/watch?v=6OADiBqDusA

Spróbujcie wyklaskać rytm piosenki z jednoczesnym recytowaniem jej tekstu. Zaproście do zabawy domowników i przy śpiewie refrenu, trzymając się za dłonie poskaczcie w takt wesołej melodii.

W kartach pracy "Tropiciele" prosimy dzieci 5 - letnie o wykonanie poleceń na str. 30. Policzcie przedmioty na każdej półce i narysujcie właściwą liczbę kresek w ramkach obok. Jako zadanie dodatkowe odwzorujcie takie same znaki na odwrocie tej strony. 

Dzieci 6 - letnie prosimy o wykonanie polecenia w zeszycie "Piszę i liczę" na str. 79. Pokolorujcie piłkę zgodnie z kodem a następnie napiszcie po śladzie wyraz "rak".

 

 

 

 

Wtorek 23.06.2020 r.

 

Dzisiaj z okazji Dnia Ojca chcielibyśmy wszystkim tatusiom złożyć najgorętsze życzenia:

Tausiowi Drogiemu

Zawsze uśmiechniętemu

Dużo życzymy radości

I dni pełnych miłości

Szczęściem wypełnionych chwil

A do pracy...............

...............dużo sił!

Dzisiaj skupcie się na przygotowaniu niespodzianki dla Waszych tatusiów. Zastanówcie się, co sprawiłoby Im największą radość?

Możecie oczywiście przygotować laurki lub ładne obrazki ale może poprosicie mamusie, bądź kogoś dorosłego o pomoc w przygotowaniu np. dobrego deseru dla taty?

W kartach pracy prosimy, aby dzieci 6 - letnie wykonały polecenia w zeszycie "Piszę i liczę" str. 78 (pokolorujcie te przedmioty, które warto zabrać z sobą na wakacje i napiszcie ich nazwy po śladzie), dzieci 5 - letnie  w zeszycie grafomotorycznym "Tropiciele" prosimy o narysowanie po śladzie szlaczków na str. 53

 

Poniedziałek 22. 06. 2020 r.

Rozpocznijcie dzień od zabawy ruchowej połączonej z liczeniem. Przygotujcie w tym celu kartoniki z kropkami (narysowanymi lub naklejonymi). Włączcie skoczną muzykę. Poproście kogoś z domowników, aby w określonym momencie wyłączył lub ściszył muzykę i uniósł do góry wybrany kartonik. Waszym zadaniem będzie wykonać tyle "pajacyków", przysiadów lub podskoków, ile wskazują kropki na kartoniku. Powtórzcie zabawę kilkakrotnie.

 

Rozwiążcie zagadki o tematyce wakacyjnej a następnie odpowiedzi - hasła podzielcie na sylaby i głoski:

1. Każdy uczeń go posiada,

zeszyty do niego wkłada.

Także w górach albo w lesie

na swych plecach z chęcią niesie.

 

2. Pokonuje morskie fale,

silnik niepotrzebny wcale.

Łódka z żaglem jest to taka.

Bardzo piękna. Zgadnij, jaka?

 

3. To są buty specjalne, na specjalne drogi.

Na jesienne deszczyki, na wiosenne roztopy.

Nie są to trzewiki, nie są to bambosze.

To są niezawodne, gumowe....

 

4. Choć ma igłę - nie szyje,

Choć ma szybkę - nie szybuje.

Choć ma wskazówki - nie godzinę

lecz drogę wskazuje.

 

5. Domek z materiału. Łatwo go zbudować.

Trochę linek, śledzi. Już można się chować.

Zastanówcie się, jakie Wam będą potrzebne przedmioty na wakacyjne wędrówki i wyjazdy? Co zabierzecie ze sobą w miejsca, gdzie będziecie odpoczywać?

 

Wykonajcie pracę plastyczną "Wakacyjne podróżowanie". Odzwierciedlcie za pomocą rysunków swoje wakacyjne marzenia. Ozdóbcie ramki obrazków dowolnym materiałem plastycznym.

 

Wykonajcie polecenia w kartach pracy "Tropiciele": dzieci 5 - letnie str. 29 (opowiedzcie, co widzicie na obrazku i dokończcie kolorowanie), dzieci 6 - letnie str. 32 (umieśccie naklejki w odpowiednich miejscach i opowiedzcie, co przedstawiają rysunki).

W tym tygodniu będziemy omawiać - kolory lata.

 

 

PIĄTEK 19.06.2020r.

 

Witajcie.

Zacznij dzień od zestawu ćwiczeń porannych:

Pajace- 2 minuty

Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, zacznij od rąk na udach, lekko ugnij  kolana podskakując. Ląduj z ramionami prosto w kształcie litery „Y” i na rozstawionych stopy. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez 2 minuty. Pozwoli to rozgrzać całe twoje ciało i przygotować się do dalszych ćwiczeń.

Przysiady – 2 minuty

Aby zrobić przysiad, zacznij od stóp rozstawionych na szerokość ramion i ramion po bokach. Następnie ugnij kolana i przykucnij, jakbyś siadała na krześle, które jest nieco za daleko. Trzymaj plecy prosto i powoli wyciągaj przed sobą ramiona. Następnie ponownie podnieś się do pozycji stojącej. Wykonaj trzy zestawy dziesięciu przysiadów, robiąc 10-sekundową przerwę pomiędzy poszczególnymi zestawami.

Deska

Aby zrobić deskę, po prostu połóż się  i oprzyj na palcach u stóp, łokciach i przedramionach. Utrzymaj pozycję oraz napięte ciało (jak deska) 30 sekund lub tak długo, jak możesz sobie z tym poradzić, po czym opuść się na chwilę, by odpocząć, a następnie spróbuj ponownie.

Pompki – 2 minuty

Aby zrobić pompkę, połóż się na brzuchu, połóż dłonie pod ramiona, oprzyj się na palcach u stóp i wypchnij całe ciało w górę, a następnie opuść. Staraj się nie opierać i nie dotykać ziemi – trzymaj ramiona nad dłońmi. Powtórz 7 razy, odpocznij, a następnie wykonaj 7 kolejnych. Wypełnij 3 zestawy po 7 pompek. Jeśli masz problemy, spróbuj zmodyfikować pozycję, kładąc kolana na ziemi.

Podskoki – 3 minuty

Użyj skakanki i skacz przez 3 minuty. Podskoki są dobre dla wyrabiania wytrzymałości i działają na całe twoje ciało. Jeśli nie możesz wytrwać 3 minut, zacznij powoli i rób tyle, ile możesz.

Posłuchaj wiersz „Kraina tęczy” Agnieszki Karcz.

„Kraina tęczy” Agnieszka Karcz

Gdy na niebie słońce świeci,

Ziemia moknie w ciepłym deszczu.

To pojawia się nad światem

Droga do krainy tęczy.

Wielki pas wstęg kolorowych,

Które w kształcie są półkola.

Jeden koniec się wyłania,

drugi kończy tuż na ziemią.

Barwy widoczne tej drogi są,

Każda ze wstęg ma barwę swą.

Aż w siedmiu kolorach mienią się,

I swoim pięknem dzielą się.

Kolor czerwony to znak gorąca.

Kolor pomarańczowy to cytrusów barwa.

Kolor żółty to słońca promień.

Kolor zielony to traw i lasów barwa.

Kolor niebieski to symbol nieba.

Kolor granatowy to głębia morza.

Kolor fioletowy to lawendy zapach.

Spójrz na niebo i policz sama.

 

Odpowiedz na pytania dotyczące treści wiersza:

 • Kiedy powstaje tęcza?;
 • Jakie kolory w niej występują?;
 • W jakiej porze roku tęczę na niebie możemy zaobserwować najczęściej?;

Z czym kojarzą się wam kolory występujące w tęczy?„Układanie tęczy” – zabawa dydaktyczna.

Obejrzyj dokładnie poniższe zdjęcie przedstawiające tęczę.

Przygotuj 7 pasków papieru w kolorach tęczy (fioletowe, ciemnoniebieskie, niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone). Twoim zadaniem jest ułożyć paski w dokładnie takiej samej kolejności.

Praca w Kartach Pracy 4 str. 31 – dopasuj obrazek do koloru tęczy.

Proponuję się poruszać – wykonaj zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

Możecie wykorzystać poniższy link:

https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/

lub poniższy zestaw:

1.Marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna (można uderzać drewnianą łyżką o jakis przedmiot np. stół) z gazetą w ręce, w momencie przestania grania przez rodzica, dzieci stają na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą  między  kolanami.

2.,,Czytanie gazety” – siad skrzyżny w kręgu, skręty głowy w lewo, w prawo. Przesuwanie gazety położonej na podłodze stopą do rodzica. (powtórzenie kilka razy).

3. Kwiaty kwitną i więdną  na łące – dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów i wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji kucznej.

4. „Motyle i bączki ”- dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce, sfruwają na kwiatki – gazetę, chłopcy (bączki )poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce sfruwają do swoich domków.

5. „Piłeczki” – zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.

6. „Tocz się tocz piłeczko” – dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać  kulkę do przodu przez  dmuchanie na nią.

7. „Raki ” – czworakowanie z gazetą na brzuchu.

8.„Spacer najedzonych przedszkolaków” – dzieci wkładają gazetę pod koszulki, bo się bardzo najadły i powoli spacerują przy dźwiękach tamburyna.

9„Rzuć  do celu” – wrzucanie kulek z gazet do kosza.

10.Zaśpiewanie piosenki pt. „Ziemia wyspa zielona”.

Link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=_SKe11ntnGc

„Kolorowa łąka” – zabawa dydaktyczna – przygotuj figury geometryczne różnej wielkości i w różnych kolorach. Następnie wykonuj polecenia rodzica i podnoś figury według wskazanej komendy:

CZERWONE FIGURY lewy –górny ŻÓŁTE FIGURY prawy – górny; ZIELONE FIGURY lewy – dolny NIEBIESKIE FIGURY prawy – dolny.

Przykładowa komenda: Połóż mi czerwony, mały, trójkąt w lewym – górnym polu łąki.

Pytania do zbiorów: Jakiego koloru jest najmniej? Jakiego koloru jest najwięcej? Ile jest małych figur geometrycznych? Ile jest dużych figur geometrycznych? Ile mamy figur czerwonych? Ile mamy figur niebieskich? Ile mamy figur zielonych? Ile mamy figur żółtych? Których kolorów figur jest po równo = tyle samo? W którym polu są figury czerwone? W którym polu są figury zielone? Określ, gdzie jest więcej figur geometrycznych, czy w górnej – prawej części, czy w dolnej prawej części łąki?

„Kolorowe miasto” – zabawa konstrukcyjna z wykorzystaniem pudełek, farb lub papierów kolorowych w siedmiu kolorach tęczy.

Pomaluj lub oklej pudełka. Zbuduj z nich wieżę – układając ją zgodnie z kolorami tęczy. Możesz je również wykorzystać do zabaw tematycznych, np. w miasto i ruch uliczny.

Tyle na dzisiaj. Odpocznijcie.

Do poniedziałku.

 

CZWARTEK 18.06.2020r.

 

Dzień dobry.

Zestaw ćwiczeń porannych:

Pajace- 2 minuty

Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, zacznij od rąk na udach, lekko ugnij  kolana podskakując. Ląduj z ramionami prosto w kształcie litery „Y” i na rozstawionych stopy. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez 2 minuty. Pozwoli to rozgrzać całe twoje ciało i przygotować się do dalszych ćwiczeń.

Przysiady – 2 minuty

Aby zrobić przysiad, zacznij od stóp rozstawionych na szerokość ramion i ramion po bokach. Następnie ugnij kolana i przykucnij, jakbyś siadała na krześle, które jest nieco za daleko. Trzymaj plecy prosto i powoli wyciągaj przed sobą ramiona. Następnie ponownie podnieś się do pozycji stojącej. Wykonaj trzy zestawy dziesięciu przysiadów, robiąc 10-sekundową przerwę pomiędzy poszczególnymi zestawami.

Deska

Aby zrobić deskę, po prostu połóż się  i oprzyj na palcach u stóp, łokciach i przedramionach. Utrzymaj pozycję oraz napięte ciało (jak deska) 30 sekund lub tak długo, jak możesz sobie z tym poradzić, po czym opuść się na chwilę, by odpocząć, a następnie spróbuj ponownie.

Pompki – 2 minuty

Aby zrobić pompkę, połóż się na brzuchu, połóż dłonie pod ramiona, oprzyj się na palcach u stóp i wypchnij całe ciało w górę, a następnie opuść. Staraj się nie opierać i nie dotykać ziemi – trzymaj ramiona nad dłońmi. Powtórz 7 razy, odpocznij, a następnie wykonaj 7 kolejnych. Wypełnij 3 zestawy po 7 pompek. Jeśli masz problemy, spróbuj zmodyfikować pozycję, kładąc kolana na ziemi.

Podskoki – 3 minuty

Użyj skakanki i skacz przez 3 minuty. Podskoki są dobre dla wyrabiania wytrzymałości i działają na całe twoje ciało. Jeśli nie możesz wytrwać 3 minut, zacznij powoli i rób tyle, ile możesz.

Przypomnij i utrwal sobie piosenkę „Już dużo wiem” sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko – podczas słuchania piosenki usiądź wygodnie i wykonuj dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami i głową.

 

Link do piosenki:

Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.1. „Œcie¿ka 35” — NIEZNANY WYKONAWCA

2:46

 1. 1.Nie jestem małym szkrabem,

Nie jestem też berbeciem,

Bo dziecko w moim wieku

Już dużo wie o świecie.

Zapytaj, o co zechcesz.

Usłyszysz wnet odpowiedź.

To wcale nie przechwałki,

Gdy ktoś ma olej w głowie.

                               Ref.: Umiem liczyć jeden, dwa,

                         I litery dobrze znam.

                     Słyszę głoski: u, i, e.

                                W grupie chętnie bawię się.

 

 1. 2.Pytają mnie zabawki,

       Czy jeszcze o nich myślę.

A ja im odpowiadam:

– No jasne, oczywiście!

I chociaż coraz częściej

zaglądam do książeczek,

Moimi przyjaciółmi

Na pewno wciąż będziecie.

    Ref.: Umiem liczyć …

 

Realizuj rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm o podłogę dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.

Utrwal słowa piosenki. Utrwalaj słowa przez: rytmiczne powtarzanie szeptem; rytmiczne powtarzanie głośno; dopowiadanie drugiej części frazy; recytowanie wysoko, nisko.

 

„Czereśnie i dzieci” – zabawa taneczna do piosenki.

Zaproś do zabawy rodzinę. Dobierzcie się parami.

Przy refrenie:

Różowe czereśnie pomiędzy listkami – podajcie obie ręce partnerom i obracajcie się sześcioma podskokami w prawą stronę, po czym zatrzymajcie się i dwa razy zaklaszczcie (słowa list – kami);

Do niskich gałęzi dosięgamy sami – podajcie sobie obie ręce i obracajcie się w odwrotnym kierunku, przy słowie (sa – mi) zatrzymajcie się i dwa razy zaklaszczcie.

Przy pierwszej zwrotce, od słów przystawimy… – rozdzielcie się i rytmicznie chodźcie w różne strony pokoju, wymijając się. Wraz z zakończeniem zwrotki, ponownie dobierzcie się w pary i znów obracajcie się podskokami w małych kółeczkach, jak na początku zabawy.

Podczas wszystkich zwrotek zabawa przebiega tak samo.

„Co jeszcze ma czerwony kolor?” – zabawa słownikowa. Na podstawie własnych doświadczeń odpowiedz na pytanie. Wyszukaj przedmioty w kolorze czerwonym w najbliższym otoczeniu.

 

„Gra w czerwone” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Maszeruj, podskakuj bądź biegaj po pokoju w zależności od rytmu podawanego przez rodzica. Na przerwę w akompaniamencie rodzic głośno podaje nazwę koloru, np. zielony, wówczas dzieci muszą odszukać podany kolor w pokoju i dotknąć go. Zabawa jest powtarzana kilka razy. Jeżeli rodzic poda nazwę koloru – czerwony – wówczas stań prosto w bezruchu.

 

„Ile czereśni mamy w koszyku?” – zabawa matematyczna – poćwicz umiejętności dodawania i odejmowania oraz posługiwanie się cyframi do podpisywania liczebności zbiorów.

Rodzic ma przygotowane dla siebie 10 liczmanów, które na niby są czereśniami, oraz pudełko lub koszyk.

Każde dziecko ma 10 fasolek, cyfry i znaki matematyczne z Wycinanki 48–49 oraz kółko od sersa. Dzieci manipulują fasolkami, dokładają, odkładają i rozwiązują zadania.

Rodzic najpierw wkłada liczmany do koszyka (po 1 lub 2), informuje dzieci, ile „czereśni” wkłada i za każdym razem zadaje pytanie:

Ile czereśni jest w koszyku?

Dzieci odpowiadają od razu lub pomagają sobie, wkładając fasolki do swojego koła – przeliczają, a następnie kładą właściwy kartonik z cyfrą. Gdy wszystkie liczmany są już w koszyku, rodzic wyjmuje kilka „czereśni” i zadaje pytanie: Ile czereśni zostało w koszyku? Dzieci przeliczają zabrane liczmany i liczą w pamięci lub przy pomocy liczmanów, ile „czereśni” zostało w koszyku. Dzieci wykonują to samo działanie na fasolkach, podpisują je odpowiednim kartonikiem z liczbą.

Na końcu układają działanie z cyfr i znaków matematycznych (Wycinanka 48–49).

 

Biedronki na łące” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.

Na dywanie rodzic rozkłada kartoniki z cyferkami. „Dzieci-biedronki” chodzą w rytmie znanej dzieciom piosenkiNa przerwę w muzyce rodzic pokazuje kartonik z liczbą. „Dzieci-biedronki” „siadają na kwiatkach”, czyli zatrzymują się przy odpowiednim kartoniku, z taka samą liczbą, jaką pokazał rodzic na kartoniku.

Na zakończenie praca w Kartach Pracy 4 str. 30 – poćwicz czytanie,  dopasuj wyraz do obrazka.

Pozdrawiamy!

 

 

ŚRODA 17.06.2020r.

 

 Witajcie Kochani! W dalszym ciągu rozmawiamy o kolorach. Dzisiaj kolor niebieski.

Zestaw ćwiczeń porannych:

Pajace- 2 minuty

Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, zacznij od rąk na udach, lekko ugnij  kolana podskakując. Ląduj z ramionami prosto w kształcie litery „Y” i na rozstawionych stopy. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez 2 minuty. Pozwoli to rozgrzać całe twoje ciało i przygotować się do dalszych ćwiczeń.

Przysiady – 2 minuty

Aby zrobić przysiad, zacznij od stóp rozstawionych na szerokość ramion i ramion po bokach. Następnie ugnij kolana i przykucnij, jakbyś siadała na krześle, które jest nieco za daleko. Trzymaj plecy prosto i powoli wyciągaj przed sobą ramiona. Następnie ponownie podnieś się do pozycji stojącej. Wykonaj trzy zestawy dziesięciu przysiadów, robiąc 10-sekundową przerwę pomiędzy poszczególnymi zestawami.

Deska

Aby zrobić deskę, po prostu połóż się  i oprzyj na palcach u stóp, łokciach i przedramionach. Utrzymaj pozycję oraz napięte ciało (jak deska) 30 sekund lub tak długo, jak możesz sobie z tym poradzić, po czym opuść się na chwilę, by odpocząć, a następnie spróbuj ponownie.

Pompki – 2 minuty

Aby zrobić pompkę, połóż się na brzuchu, połóż dłonie pod ramiona, oprzyj się na palcach u stóp i wypchnij całe ciało w górę, a następnie opuść. Staraj się nie opierać i nie dotykać ziemi – trzymaj ramiona nad dłońmi. Powtórz 7 razy, odpocznij, a następnie wykonaj 7 kolejnych. Wypełnij 3 zestawy po 7 pompek. Jeśli masz problemy, spróbuj zmodyfikować pozycję, kładąc kolana na ziemi.

Podskoki – 3 minuty

Użyj skakanki i skacz przez 3 minuty. Podskoki są dobre dla wyrabiania wytrzymałości i działają na całe twoje ciało. Jeśli nie możesz wytrwać 3 minut, zacznij powoli i rób tyle, ile możesz.

 

„Jaki kolor ma morze?” – zabawa słownikowa. Odpowiedz na pytanie, wszystkie podane propozycje przez dzieci są dobre. Zwróć uwagę na to, że morze może mieć różne odcienie koloru niebieskiego, np. w zależności od pogody – jasnoniebieski, ciemnoniebieski, błękitny, granatowy itp.

Poćwicz czytanie z wykorzystaniem książki do czytania str. 79 – „Nad Bałtykiem”.

„Szukamy koloru niebieskiego” – zabawa dydaktyczna.

Odszukaj w swoim domu jak najwięcej przedmiotów koloru niebieskiego. Następnie porównuj ich odcienie i postaraj się je właściwie nazwać.

„Niebieski parzy” – zabawa ruchowa z elementem rzutu. Rodzic rzuca piłkę do dziecka i wypowiada nazwę jakiegoś dowolnego koloru. Dziecko musi złapać piłkę, gdy słyszy nazwy każdego z kolorów oprócz niebieskiego.

Jeżeli dziecko nie złapie piłki na inny kolor niż niebieski lub złapie na kolor niebieski, to oddaje fant, np. but. Na koniec zabawy dziecko musi wykupić fanty, np. śpiewając piosenkę.

„Deszczowa pogoda” – zabawa plastyczna.

Obejrzyj poniższe zdjęcia przedstawiające różnego rodzaju chmury, z których pada deszcz.

  

Spróbuj opowiedzieć z czym kojarzą Ci się te chmury i do czego są podobne.

Następnie przygotuj w kubeczkach niebieskie farby w różnych odcieniach. Potem słuchaj odgłosów i namaluj niebieski obrazek wykorzystując naszykowane farby.

Link do muzyki:

https://www.youtube.com/watch?v=5JBsAPRJeBY

„W porcie wodnym” – zabawa matematyczna.

Przygotuj liczmany w różnych kolorach oraz cyfry i znaki matematyczne z Wycinanki 48–49. Manipuluj nimi, dokładaj, odkładaj i rozwiąż zadania.

 1. Do portu przypłynęły 2 żółte statki i 7 niebieskich.

Ile statków przypłynęło do portu? (2 + 7 = 9)

 1. Na przystani stało 9 żaglówek, 2 odpłynęły.

Ile żaglówek pozostało na przystani? (9 – 2 = 7)

 

„Łódka” – praca według wzoru techniką origami. Przygotuj kartkę papieru i wykonaj łódkę zgodnie z poniższą instrukcją.

 

 

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Możecie wykorzystać poniższy link:

https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/

lub zestaw:

1.Marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna (można uderzać drewnianą łyżką o jakiś przedmiot np. stół) z gazetą w ręce, w momencie przestania grania przez rodzica, dzieci stają na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą  między  kolanami.

2.,,Czytanie gazety” – siad skrzyżny w kręgu, skręty głowy w lewo, w prawo. Przesuwanie gazety położonej na podłodze stopą do rodzica. (powtórzenie kilka razy).

3. Kwiaty kwitną i więdną  na łące – dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów i wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji kucznej.

4. „Motyle i bączki ”- dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce, sfruwają na kwiatki – gazetę, chłopcy (bączki )poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce sfruwają do swoich domków.

5. „Piłeczki” – zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.

6. „Tocz się tocz piłeczko” – dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać  kulkę do przodu przez  dmuchanie na nią.

7. „Raki ” – czworakowanie z gazetą na brzuchu.

8.„Spacer najedzonych przedszkolaków” – dzieci wkładają gazetę pod koszulki, bo się bardzo najadły i powoli spacerują przy dźwiękach tamburyna.

9.„Rzuć  do celu” – wrzucanie kulek z gazet do kosza.

10.Zaśpiewanie piosenki pt. „Ziemia wyspa zielona”.

Link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=_SKe11ntnGc

 

„Wyścigi łódek” – zabawa oddechowa. Wykorzystaj do zabawy napełnioną wodą dużą miskę. Puszczaj łódki na wodę i dmuchaj na nie, aby jak najszybciej dotarły na przeciwległy brzeg.

„Co pływa, a co tonie?” – zabawa badawcza. Rodzic pokazuje dziecku różne przedmioty: metalowy klucz, piłkę gumową, korek, kawałek drewnianej deseczki. Rodzic nalewa wody do wielkiej miski, a dziecko siedzi przed miską. Następnie rodzic zadaje pytania, a dziecko odpowiada na nie:

 • Co stanie się z przedmiotami w wodzie?;
 • Które z nich zatoną?;
 • Które z nich będą pływały?;
 • Dlaczego jedne toną, a inne pływają?
 • Następnie dziecko wkłada przedmioty do miski z wodą i obserwuje ich zachowanie.

Tyle na dzisiaj.

Pozdrawiamy.

 

 

WTOREK 16.06.2020r

 

   Dzień dobry!

Zacznij dzień od porannej gimnastyki:

Pajace- 2 minuty

Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, zacznij od rąk na udach, lekko ugnij  kolana podskakując. Ląduj z ramionami prosto w kształcie litery „Y” i na rozstawionych stopy. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez 2 minuty. Pozwoli to rozgrzać całe twoje ciało i przygotować się do dalszych ćwiczeń.

Przysiady – 2 minuty

Aby zrobić przysiad, zacznij od stóp rozstawionych na szerokość ramion i ramion po bokach. Następnie ugnij kolana i przykucnij, jakbyś siadała na krześle, które jest nieco za daleko. Trzymaj plecy prosto i powoli wyciągaj przed sobą ramiona. Następnie ponownie podnieś się do pozycji stojącej. Wykonaj trzy zestawy dziesięciu przysiadów, robiąc 10-sekundową przerwę pomiędzy poszczególnymi zestawami.

Deska

Aby zrobić deskę, po prostu połóż się  i oprzyj na palcach u stóp, łokciach i przedramionach. Utrzymaj pozycję oraz napięte ciało (jak deska) 30 sekund lub tak długo, jak możesz sobie z tym poradzić, po czym opuść się na chwilę, by odpocząć, a następnie spróbuj ponownie.

Pompki – 2 minuty

Aby zrobić pompkę, połóż się na brzuchu, połóż dłonie pod ramiona, oprzyj się na palcach u stóp i wypchnij całe ciało w górę, a następnie opuść. Staraj się nie opierać i nie dotykać ziemi – trzymaj ramiona nad dłońmi. Powtórz 7 razy, odpocznij, a następnie wykonaj 7 kolejnych. Wypełnij 3 zestawy po 7 pompek. Jeśli masz problemy, spróbuj zmodyfikować pozycję, kładąc kolana na ziemi.

Podskoki – 3 minuty

Użyj skakanki i skacz przez 3 minuty. Podskoki są dobre dla wyrabiania wytrzymałości i działają na całe twoje ciało. Jeśli nie możesz wytrwać 3 minut, zacznij powoli i rób tyle, ile możesz.

 

„Jak powstaje zielony kolor?” – zabawa badawcza.

Przygotuje farby w kolorach podstawowych – jak w pierwszym dniu tygodnia. Na kartonach mieszaj kolory i spróbuj samodzielnie odgadnąć, jak powstaje kolor zielony.

 

„Zielone” – słuchanie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej.

„Zielone” Małgorzata Strzałkowska

Grasz w zielone?

Gram!

Masz zielone?

Mam!

Mam pączki,

listki,

gałązki,

zarośla,

łąki i drzewa,

ogrody,

w których wśród liści

zielony agrest

dojrzewa –

świat cały

po horyzont

zielenią

wokół się mieni,

więc mogę grać

w zielone

aż do jesieni!

 

Odpowiedz na pytania związane z treścią wiersza:

 • W jaką grę gra bohater wiersza?;
 • Jaki kolor występuje w wierszu?;
 • Co jest zielone?;
 • Dlaczego to jest gra, w która można grać tylko do jesieni?

„Co jest zielone?” – zabawa słownikowa.

Na podstawie własnych doświadczeń wymyśl nazwy rzeczy, które są zielone. Zwróć uwagę na różne odcienie zieleni.

„Jak pachnie kolor zielony?” – zabawa badawcza.

Rodzic w „magiczne pudełko” wkłada pozrywaną trawę, mlecze i inne zielone rośliny. Dziecko ma zamknięte oczy i po kolei wącha rośliny. Podczas zabawy odpowiedz na pytania:

 • Co czujesz?
 • Czy wąchanie tego sprawia ci przyjemność? Na koniec rodzic pokazuje dziecku zawartość pudełka.

„Żaba” – praca plastyczna – płaskie origami. Przygotuj plastikowe koła w różnych rozmiarach. Następnie odrysuj koła na zielonym papierze, wytnij je i ułóż żabę według wzoru.

Możesz wykorzystać poniższy filmik.

 

 

Posłuchaj piosenki „Już dużo wiem”

Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

1. „Œcie¿ka 35” — NIEZNANY WYKONAWCA

2:46

„Już dużo wiem” sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko

 

 1. Nie jestem małym szkrabem,

Nie jestem też berbeciem,

Bo dziecko w moim wieku

Już dużo wie o świecie.

Zapytaj, o co zechcesz.

Usłyszysz wnet odpowiedź.

To wcale nie przechwałki,

Gdy ktoś ma olej w głowie.

 

Ref.: Umiem liczyć jeden, dwa,

I litery dobrze znam.

Słyszę głoski: u, i, e.

W grupie chętnie bawię się.

 

 1. Pytają mnie zabawki,

Czy jeszcze o nich myślę.

A ja im odpowiadam:

– No jasne, oczywiście!

I chociaż coraz częściej

zaglądam do książeczek,

Moimi przyjaciółmi

Na pewno wciąż będziecie.

 

Ref.: Umiem liczyć …

 • Podczas słuchania piosenki usiądź dzieci wygodnie i wykonuj dowolne ruchy górną częścią tułowia, rękami i głową.
 • Opowiedz o czym jest piosenka.
 • Realizuj rytm piosenki, klaszcząc, tupiąc, wybijając rytm o podłogę dwiema złączonymi rękami, ręką wiodącą, ręką drugą i znowu ręką wiodącą.
 • Analiza słuchowa zdań z piosenki, dzielenie na wyrazy – ilustrowanie ich liczby uderzając rękami o uda. ( np. Usłyszysz wnet odpowiedź. 3 wyrazy – 3 uderzenia).
 • Analiza i synteza słuchowa sylabowa wybranych wyrazów – wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab. (np. zabawki – 3 sylaby – 3 razy zaklaszcz).
 • Nauka słów pierwszej i drugiej zwrotki piosenki. Utrwalaj słowa przez: rytmiczne powtarzanie szeptem; rytmiczne powtarzanie głośno; dopowiadanie drugiej części frazy; recytowanie wysoko, nisko.

„Gra w zielone” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Maszeruj, podskakuj bądź biegaj po pomieszczeniu w rytmie podawanym przez rodzica. Na przerwę w akompaniamencie rodzic głośno podaje nazwę koloru, np. zielony, twoim zadaniem jest odszukać podany kolor w pomieszczeniu i dotknąć go. Jeżeli rodzic poda nazwę innego koloru, wówczas stań prosto w bezruchu.

 

Na zakończenie praca książce w Piszę i Liczę str. 76 – poćwicz pisanie po śladzie, wykonaj ćwiczenie dokładnie i starannie.

 

Miłego popołudnia. Pozdrawiamy!

 

 

PONIEDZIAŁEK 15.06.2020r.

Witajcie Kochani! Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci. W tym tygodniu będziemy rozmawiać o kolorach. Dziś o kolorze żółtym. Zatem zabieramy się do pracy.

Zacznij dzień od zestawu ćwiczeń porannych:

Pajace – 2 minuty

Aby wykonać poprawnie ćwiczenie, zacznij od rąk na udach, lekko ugnij  kolana podskakując. Ląduj z ramionami prosto w kształcie litery „Y” i na rozstawionych stopy. Następnie wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj przez 2 minuty. Pozwoli to rozgrzać całe twoje ciało i przygotować się do dalszych ćwiczeń.

Przysiady – 2 minuty

Aby zrobić przysiad, zacznij od stóp rozstawionych na szerokość ramion i ramion po bokach. Następnie ugnij kolana i przykucnij, jakbyś siadała na krześle, które jest nieco za daleko. Trzymaj plecy prosto i powoli wyciągaj przed sobą ramiona. Następnie ponownie podnieś się do pozycji stojącej. Wykonaj trzy zestawy dziesięciu przysiadów, robiąc 10-sekundową przerwę pomiędzy poszczególnymi zestawami.

Deska

Aby zrobić deskę, po prostu połóż się  i oprzyj na palcach u stóp, łokciach i przedramionach. Utrzymaj pozycję oraz napięte ciało (jak deska) 30 sekund lub tak długo, jak możesz sobie z tym poradzić, po czym opuść się na chwilę, by odpocząć, a następnie spróbuj ponownie.

Pompki – 2 minuty

Aby zrobić pompkę, połóż się na brzuchu, połóż dłonie pod ramiona, oprzyj się na palcach u stóp i wypchnij całe ciało w górę, a następnie opuść. Staraj się nie opierać i nie dotykać ziemi – trzymaj ramiona nad dłońmi. Powtórz 7 razy, odpocznij, a następnie wykonaj 7 kolejnych. Wypełnij 3 zestawy po 7 pompek. Jeśli masz problemy, spróbuj zmodyfikować pozycję, kładąc kolana na ziemi.

Podskoki – 3 minuty

Użyj skakanki i skacz przez 3 minuty. Podskoki są dobre dla wyrabiania wytrzymałości i działają na całe twoje ciało. Jeśli nie możesz wytrwać 3 minut, zacznij powoli i rób tyle, ile możesz.

 

Posłuchaj bajki A. Czylok. „O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu”.

Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”,nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota.Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać

ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak, jak król płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej. Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka wspaniały kucharz – czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i poddanych. Słynie on ze wspaniałych wypieków. Kucharz ów mieszka w „Kolorowej Krainie”, w której wszystko mieni się różnymi barwami. Wypieki kucharza Kolorucha wyróżniają się smakiem oraz ozdobione są lukrem w kolorach: czerwonym, żółtym, niebieskim, a nawet pomarańczowym, fioletowym, zielonym czy brązowym. Ludzie w tej krainie są bardzo weseli oraz uwielbiają kolorowe wypieki kucharza Kolorucha. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią ludzi. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości.

Wróciwszy do królestwa, król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znów narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowym. Król czuł się bezsilny, wpadał raz w rozpacz, raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się, stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy, otrzymał brązowy. Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni.

Odpowiedz na pytania związane z  treścią  i opowiadania:

 • Jak dawno temu wyglądała Biała Kraina?;
 • Jacy byli ludzie w tej krainie?;
 • Co postanowił zrobić król?;
 • Jakie kolory dostał król od czarnoksiężnika?;
 • Czy te kolory wystarczyły, by pomalować całą krainę?;
 • Czy czarnoksiężnik podpowiedział królowi, jak wykorzystać kolory?;
 • W jaki sposób król rozwiązał zagadkę i czego się dowiedział?

 

„Podstawowe kolory i ich pochodne” – zabawa dydaktyczna – zwróć uwagę

na występujące w bajce trzy kolory (podstawowe), które w prezencie dostał

król: czerwony, niebieski, żółty. Razem z rodzicem przygotowuj białe kartony. Do pojemników wlej farby: czerwoną, żółtą i niebieską.

Eksperymentujcie z kolorami przez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania nowej barwy.

BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski

BARWY POCHODNE: pomarańczowy (żółty+ czerwony); zielony (żółty +niebieski); fioletowy (niebieski + czerwony)

 

„O jakim kolorze będziemy dzisiaj mówić?” – rozwiązywanie zagadek.

W lato pięknie cię opali,

W zimę trzyma się w oddali,

Mieszka w niebie, jest gorące.

Każde dziecko lubi. /słońce/

 

Wyrósł na drodze

Na jednej nodze.

Wygląda jak słońce,

Ma ziarnek tysiące. /słonecznik/

 

Ni widać ich w ciągu dnia,

Chociaż są nad nami.

Można je zobaczyć tylko wieczorami. /gwiazdy/

 

Barwy żółtej ona cała,

Do herbaty doskonała.

Jest w niej dużo witaminy.

Kwaśny w smaku sok z …. /cytryny/

 

Roślina to taka, co kolby posiada.

Można prażyć jej nasiona, a potem je zjadać.

Ja jem często w kinie popcorn, przyznać się nie wstydzę.

W domu także można zrobić pyszną… /kukurydzę/

 

Odpowiedz na  pytanie: Co wspólnego mają te wszystkie rzeczy?

(kolor żółty)

 

„Co jeszcze kojarzy się wam z kolorem żółtym?” – zabawa słownikowa. Dzieci odpowiadają na pytanie postawione przez rodzica – wszystkie odpowiedzi są dobre.

 

„Żółte jak słońce” – zabawa badawcza.

Obejrzyj poniższe zdjęcia.

  

Następnie odpowiedz na pytania:

 • Czy słońce rzeczywiście jest żółte?;
 • Jaki kolor ma słońce, gdy pojawia się na horyzoncie?;
 • Jaki kolor ma słońce gdy, chowa się za horyzont?;
 • Jaką funkcję pełni słońce na ziemi?

 

Zapraszam do wykonania zestawu ćwiczeń gimnastycznych:

Możecie wykorzystać poniższy link:

https://miastodzieci.pl/zabawy/mini-gimnastyka-dla-mlodszych-dzieci/

lub poniższy zestaw:

Marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna (można uderzać drewnianą łyżką o jakis przedmiot np. stół) z gazetą w ręce, w momencie przestania grania przez rodzica, dzieci stają na baczność z gazetą na głowie, na jednej nodze, z gazetą  między  kolanami.

2. „Czytanie gazety” – siad skrzyżny w kręgu, skręty głowy w lewo, w prawo. Przesuwanie gazety położonej na podłodze stopą do rodzica. (powtórzenie kilka razy).

3. Kwiaty kwitną i więdną  na łące – dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów i wyciągają ramiona w górę i wracają do pozycji kucznej.

4. „Motyle i bączki ”- dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce, sfruwają na kwiatki – gazetę, chłopcy (bączki )poruszają się na dźwięk tamburyna, na przerwę w muzyce sfruwają do swoich domków.

5. „Piłeczki” – zgniecenie gazety w kulkę, wesoło podrzucanie jej prawą ręka, lewą ręką, oburącz, przerzucanie z ręki do ręki.

6. „Tocz się tocz piłeczko” – dzieci siedzą w siadzie klęcznym i próbują przesuwać  kulkę do przodu przez  dmuchanie na nią.

7. „Raki ” – czworakowanie z gazetą na brzuchu.

8.„Spacer najedzonych przedszkolaków” – dzieci wkładają gazetę pod koszulki, bo się bardzo najadły i powoli spacerują przy dźwiękach tamburyna.

9.„Rzuć  do celu” – wrzucanie kulek z gazet do kosza.

10.Zaśpiewanie piosenki pt. „Ziemia wyspa zielona”.

Link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=_SKe11ntnGc

 

„Żółte stworki” – zabawa matematyczna.

Rodzic przygotowuje 3 obręcze np. hula-hop, miski, itp oraz  koła: żółte, w kropki, w kratkę oraz w cętki w trzech rozmiarach – są to tak na niby „żółte stworki”. Rodzic na dywanie rozkłada przed dzieckiem

wycięte koła i obręcze, które są ponumerowane od 1 do 3. Rodzic prosi, aby dzieci wykonały następujące czynności:

Do pierwszego koła połóżcie wszystkie małe stworki,

do drugiego wszystkie średnie, a do trzeciego wszystkie duże!

Do trzeciego koła połóżcie wszystkie stworki w cętki, do drugiego wszystkie w kropki, natomiast do pierwszego wszystkie w kratkę!

Do pierwszego koła wszystkie duże stworki w kratkę, do drugiego wszystkie średnie w kropki, natomiast do trzeciego wszystkie małe w cętki!

 

Następnie wykonaj zadanie w  Karcie Pracy 4  str. 29 – wykonaj zadanie dokładnie i starannie.

 

„Żółte kwiaty” – praca plastyczna – stemplowanie widelcem płatków kwiatów. Można na kartonie przygotować zielone łodyżki.

 

„Na wakacje w góry” – poćwicz czytanie, wykorzystaj książkę do czytania strona 78 ( 6-latki).

„Mierzymy promienie słońca” – za­bawa dydaktyczna – poćwicz umiejętność dokonywania pomiaru i określania długości. Kartę ze słońcem można przygotować samodzielnie, należy pamiętać, aby promienie były różnej długości.

Spróbuj określić który promień jest najkrótszy, a który najdłuższy. Następnie zmierz długość promieni przy pomocy sznurka. Na koniec ustaw te promienie od najkrótszego do najdłuższego.

 

Tyle na dzisiaj. Miłego popołudnia. Pozdrawiamy.

 

 

W tym tygodniu realizujemy temat "Wakacje tuż - tuż". Mimo, że wciąż obowiązują ograniczenia z powodu koronawrusa, to z pewnością rodzice zaplanowali już dla Was letni wypoczynek.

 

Czwartek 11.06.2020 r.

BOŻE CIAŁO

Dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

 

Piątek 12.06.2020 r.

Proponowane aktywności:

Z pewnością spędzacie ten czas beztrosko, może poza domem z rodziną. Pamiętajcie jednak, aby zachować szczególną ostrożność nad wodą. Nie wchodźcie do wody sami bez opieki dorosłych i uważajcie na zmieniające się warunki pogodowe (możliwe burze). Jeżeli spędzacie ten czas w terenach zalesionych, to pamiętajcie, aby nie rozpalać ognisk w miejscach zabronionych i nie zostawiać po sobie śmieci.

Dla tych dzieci, które pozostają w domach i będą się nieco nudzić, proponujemy zabawy na świeżym powietrzu np. z piłką i wykonanie poleceń w kartach pracy "Tropiciele" (dzieci 5 - letnie str 24, dzieci 6 - letnie str 28).

 

Środa 10.06.2020 r.

Proponowane aktywności:

 

Wysłuchajcie wiersza D. Wawiłow pt:"Jakie jest morze?"

Siedziały dzieciaki na dworze i kłóciły się,

jakie jest morze.

Kuba powiedział, że słone, a Jędrek, że nie,

bo zielone.

A Baśka, że są w nim meduzy i okręt,

o, taki duży,

i jeszcze raki w skorupie.

A Bartek, że dziewczyny są głupie.

I jeszcze Filip powiedział,

że jak się położyć nad morzem

i machać rękami, i machać nogami,

to na piasku się zrobi orzeł.

Poproszę tatę - może pojedzie ze mną nad morze.

Zastanówcie się, jakie jest morze według Was. Czy takie, jak przedstawiają je dzieci w wierszu, czy macie inne spostrzeżenia. Co najchętniej robiłybyście, gdybyście teraz znalazły się nad morzem?

 

Zapraszam Was do zabawy plastycznej "Zachód słońca". Przygotujcie kartkę papieru w formacie A4 i kolorowe kredki. Złóżcie kartkę na pół wzdłuż dłuższych boków i poziomo przyklejcie za pomocą taśmy klejącej do stolika. Wzdłuż linii zagięcia narysujcie kreskę (horyzont), a nad nią na środku - półkole (słońce). A teraz wsłuchując się w utwór "Żółta łódź podwodna" link do pobrania https://www.youtube.com/watch?v=m2uTFF_3MaA , rytmicznie rysujcie wokół półkola promieniste linie (w odcieniach żółci, czerwieni). Gdy muzyka milknie, zmieńcie kolor kredki na odcienie niebieskiego i zieleni. W dolnej części kartki narysujcie fale. Na koniec z kolorowego papieru wytnijcie rybki, muszelki, wodorosty i żaglówkę i naklejcie w odpowiednich miejscach na kartce. Życzymy miłej zabawy!

 

W kartach pracy "Tropiciele" wykonajcie polecenia na str 23 (dzieci 5 - letnie) i na str 26 i 27 (dzieci 6 - letnie). W zeszycie grafomotorycznym prosimy o wykonanie zadania na str 51 ( dzieci 5 - letnie) i w zeszycie "Piszę i liczę" na str 74 i 75 (dzieci 6 - letnie).

 

Wtorek 09.06.2020 r.

Proponowane aktywności:

 

Narysujcie rozwiązania do zagadek:

1. Któż to mieszka w jeziorze:mała albo duża,

Ma ogonek, płetwy, nie chce się wynurzać.

 

2. Cztery płaskie łapki, zielony mundurek,

Mówi "Re, re, kum, kum...", na muchy poluje.

 

3. Nosi dom na plecach, chociaż jest malutki,

Ma rogi na głowie, chociaż są króciutkie,

Jak się w muszli schowa, będzie miał sen błogi,

Jak chcesz go zawołać - daj sera w pierogi.

 

4. Ma pancerz, choć to nie rycerz.

Ma szczypce, choć to nie kowal.

Zawsze chodzi wiecie jak? Wspak!

 

Zabawa oddechowa "Żabki w jeziorze": rozłóżcie na podłodze kawałek niebieskiej tektury lub materiału. Usiądźcie od niego w odległości ok 50 m. Przygotujcie drobne kawałki papieru i próbujcie wdmuchiwać je na materiał.

 

Zabawa matematyczna "Pak i rybki": ułóżcie na talerzyku 10 fasolek i przeliczajcie je zgodnie z instrukcją. Od prawej do lewej i odwrotnie. Następnie wsłuchując się w zdania-opowiadania wykonajcie polecenia:(połóżcie je tak, żeby było łatwo policzyć) Pak siedział nad jeziorem. Nagle przypłynęły dwie rybki, potem jeszcze trzy. Połóżcie tyle fasolek, ile przypłynęło ryb najpierw, a potem dołóżcie tyle fasolek, ile ryb przypłynęło później. Ile ryb było razem? Do tych ryb za chwilę przypłynęły jeszcze trzy. Ile ryb razem widział Pak? Następnie odpłynęły dwie ryby. Ile teraz ryb widział Pak? Dzieci wykonują obliczenia za pomocą fasolek.

 

Wykonajcie łódkę z kolorowego papieru wg instrukcji. Link do pobrania https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0

 

Wykonajcie polecenia w kartach pracy "Tropiciele":dzieci 5 - letnie str 22(naklejcie nalepki w określonych miejscach oraz wyszukajcie i pokolorujcie figury, z których Pak zbudował łódkę), dzieci 6- letnie str 25(przeliczcie wskazane poniżej obrazka elementy i zapiszcie ich liczbę cyframi oraz odszukajcie elementy, z których zbudowana jest żaglówka i pokolorujcie je).

 

Poniedziałek 08.06.2020 r.

Wysłuchajcie wierszyka autorstwa J. Porazińskiej pt;"Góry nasze, góry"

Góry nasze, góry!

Hale nasze, hale!

Kto was zna tak dobrze,

jako my, górale!

Góry nasze góry!

Wy, wysokie szczyty!

Kto was przewędrował?

Góral rodowity.

Poproście rodziców, aby pomogli Wam odszukać i wskazać na mapie najsłynniejsze polskie łańcuchy górskie: Tatry, Beskidy, Bieszczady, Sudety, Karkonosze.

Z pewnością wielu z Was było już w górach, które mają swój urok o każdej porze roku. Rdzenni mieszkańcy gór - to Górale. Od pokoleń ich głównym zajęciem było wypasanie owiec na górskich łąkach tzw. halach. Dzisiaj górale zajmują się również organizowaniem wypoczynku dla bardzo wielu turystów odwiedzających te tereny. Polskie góry zamieszkują rzadkie zwierzęta, które są pod ścisłą ochroną; niedźwiedzie brunatne, orły, kozice górskie. 

Poskaczcie sobie, tak jak kozice. Przygotujcie sobie w tym celu sznurki lub skakanki i ułóżcie z nich w równych odległościach kółka. Następnie przeskakujcie przez kółeczka w równym tempie.

Osłuchajcie się z piosenką o tematyce wakacyjnej pt:"Piosenka do walizek i plecaków". Link do pobrania https://www.youtube.com/watch?v=qleKetMP_XQ

Wykonajcie zadania w kartach pracy "Tropiciele". Dzieci 5 - letnie str.20 (zapoznajcie się z obrazem litery H) i str.21 (wytnijcie elementy historyjki obrazkowej i ułóżcie je w prawidłowej kolejności). Dzieci 6 - letnie str.24 (znajdźcie 10 elementów łączących oba obrazki i zaznaczcie je pętelką. Na następnej stronie połączcie kropki przy kolejnych liczbach i pokolorujcie obrazek).

PIĄTEK 05.06.2020r.

 

Witajcie! Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki.

Zacznij dzień od gimnastyki porannej:

„Zabawa w basen” – poruszaj się po pokoju, w różnych kierunkach Na polecenie rodzica wykonaj komendy rodzic wymienia różne style pływania) Naśladuj wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami,

na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – wykonaj krążenia wyprostowanymi

ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – wykonaj krążenia

wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – wykonaj

ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

„Skok przez rzeczkę” – ułóż za pomocą skakanek lub długiej linki dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Stan na jednym brzegu rzeki. Przeskakuj przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” –Na sygnał rodzica: maszeruj powoli w miejscu, udając, że wchodzisz na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – biegaj szybko w miejscu, udając, że zbiegasz z górki.

Poćwicz czytanie w zabawie dydaktycznej Domino sylabowe – Zaproś do zabawy kogoś z rodziny. Dobierzcie się w pary.

Przygotuj komplet sylab z Wycinaki 50–54. Rozpocznij zabawę, kładąc dowolną sylabę, a osoba z pary dokłada swoją tak, by powstał dowolny wyraz.Dokładajcie sylaby na zmianę. Ostatnia sylaba wyrazu jest zarazem pierwszą sylabą następnego wyrazu. Układajcie wyrazy dwusylabowe.

 

Posłuchaj wiersza Elizy Rozdoby pt. „Zostań moim przyjacielem”.

 

„Zostań moim przyjacielem” Eliza Rozdoba

Zostań moim przyjacielem

i na co dzień i w niedzielę,

ja dla ciebie wszystko zrobię,

nawet deser oddam tobie

i czerwony wóz strażacki,

stare klocki, brata znaczki

i książeczkę z naklejkami,

siostry pudło z zabawkami

i jej ulubione lale

i nie będzie mi żal wcale…

Zostań moim przyjacielem,

dam ci dwie drożdżówki z serem

i kawałek czekolady,

co już zjeść nie dałem rady,

i w kieszeni spodni noszę,

zgódź się, zgódź, tak ładnie proszę!

Dam ci nawet jeden grosik,

co na szczęście możesz nosić…

Wszystkim z tobą się podzielę!

Zostań moim przyjacielem!

Odpowiedz na pytania związane z treścią wiersza:

 • Kogo możemy nazwać przyjacielem?;
 • Dlaczego warto jest mieć przyjaciela?;
 • Kto może być naszym przyjacielem?;
 • Co wy bylibyście w stanie zrobić dla swojego przyjaciela?;
 • Gdzie możemy znaleźć przyjaciela?

 

„Szukam przyjaciela” – zabawa w kole. Zaproś do zabawy rodzinę. Dobierzcie się w pary. Spaceruj po pokoju. Idąc recytuj:

Chodzę sobie sam po kole; przyjaciela spotkać wolę – na słowo wolę odwróć się przodem do osoby z pary.

Już nie będę sam – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięciew prawe ręce.

Przyjaciela mam – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięcie w lewe ręce.

A tym przyjacielem jest – klepnięcie w kolana, klaśnięcie w swoje dłonie, klepnięcie w dłonie kolegi.

Kuba (tu podaj imię osoby z pary) – dzieci klaszczą kolejne głoskiimienia o dłonie kolegów.

 

„Supełek na Hawajach” – zabawa dydaktyczna.

Przeczytaj tekst w książce do czytania str. 75, a następnie odpowiedz na pytania:

 • Dokąd wybiera się Supełek?;
 • Co zabrał Supełek do plecaka?;
 • Jak nazywa się taniec, który jest tańczony na Hawajach?;
 • Jak ma na imię dziewczynka, która tańczy taniec Hula?

„Taniec Hula” – zabawa ruchowa. Jeśli masz obręcz hula-hop wykorzystaj je w zabawie. Staraj się obracać je na biodrach. Możesz pobawić się na świeżym powietrzu.

„Przyjaciele Pak i Supełek” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Karty Pracy 4 str. 23 – wykonaj ćwiczenia starannie.

Obejrzyj krótki filmik opowiadający o dzieciach z różnych stron świata.

Poniżej link:https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20

Pokoloruj wybrany obrazek:

    

Na zakończenie zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

 1. Podskoki obunóż jak małe piłeczki. Tempo: wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko.
 2. Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).
 3. Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierając pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego. (+/- 10 ruchów)
 4. Siadamy w dość dużym rozkroku, robimy skłony z pogłębieniem do lewej nogi ( „raz, dwa, trzy” większe pogłębienie, na „4” – prostujemy się), staramy dotknąć stopy. Powtarzamy tę samą aktywność do prawej nogi. Pamiętajmy o nogach prostych w kolanach.
 5. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.
 6. Zabawa w pchanie taczek. Trzymamy za kostki nasze dziecko, a ono próbuje chodzić na rękach do przodu, do tyłu, zmieniać kierunek. (+/- do przejścia 15 metrów)
 7. Leżymy przodem i robimy nożyce pionowe ramion, a następnie nożyce pionowe nogami. Powtarzamy 3x. Następnie w leżeniu przodem naprzemianstronny wznos prawego ramienia i lewej nogi, a następnie lewego ramienia i prawej nogi. Powtórzyć 3x.
 8. Małe kaczuszki – robimy przysiad, chwytamy się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszerujemy do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)
 9. Razem z dzieckiem, w różnych pozycjach jednocześnie podajemy sobie woreczki z grochem (lub inny przedmiot) (górą, dołem). Za skrętem w lewo i w prawo. (7 razy w każdą stronę)
 10. Bierzemy piłkę, odbijamy ją o podłogę i łapiemy stojąc w miejscu. To samo ćwiczenie możemy wykonać w ruchu. Każdą wersję powtórzyć 4x.
 11. Szybki sprint w miejscu.
 12. Marsz zwykły i we wspięciu, marsz zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

 

Pozdrawiamy!

 

 

CZWARTEK 04.06.2020r.

 

Witajcie! 

Zacznij dzień od gimnastyki porannej:

„Zabawa w basen” – poruszaj się po pokoju, w różnych kierunkach Na polecenie rodzica wykonaj komendy rodzic wymienia różne style pływania) Naśladuj wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami,

na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – wykonaj krążenia wyprostowanymi

ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – wykonaj krążenia

wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – wykonaj

ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

„Skok przez rzeczkę” – ułóż za pomocą skakanek lub długiej linki dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Stan na jednym brzegu rzeki. Przeskakuj przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” –Na sygnał rodzica: maszeruj powoli w miejscu, udając, że wchodzisz na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – biegaj szybko w miejscu, udając, że zbiegasz z górki.

Przypomnij sobie wiersz z dnia poprzedniego. Spróbuj powiedzieć go z pamięci:

 

„Mam prawo…” Jarosław Poloczek

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.

Mam prawo do miłości, radości i tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.

Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do chleba, ubrania, pokoju.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju.

To wszystko jest takie poważne, dorosłe,

powiem to jak dziecko, zwyczajnie,

najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy.

Z kolegami w piłkę grać i niczego się nie bać.

 

Latem lizać zimne lody,

stać na deszczu dla ochłody.

Chcę, na łące zrywać kwiaty

i przytulać się do taty.

Zimą toczyć śnieżne kule.

Chcę, by mi czytano bajkę,

o kocie, co palił fajkę.

Chcę też domek mieć na drzewie

i co jeszcze chcę mieć, nie wiem.

Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

bez wojen, głodu i bicia,

bez strachu, smutku i łez.

 

„Czytam i liczę” – zabawa dydaktyczna. Wykonaj ćwiczenia z książki Piszę i Liczę str. 73. Samodzielnie odczytaj zdania, wpisz liczby i przelicz na palcach.

 

„Mój sposób na nudę” – Odpowiedz na pytania zadawane przez rodzica:

 • Co to jest nuda?;
 • Co można robić, żeby się nie nudzić?

„Zabawy z Supełkiem” – zabawa dydaktyczna.

Przygotuj do zabawy:

sylwetę Supełka (jeśli nie masz,może to być dowolny pluszaczek), 10 sylwet dzieci (mogą być np. patyczki, klocki itp.) oraz komplet cyfr i znaków matematycznych z Wycinanki.

Rodzic wciela się w postać Supełka i opowiada dzieciom:

Mam dziś nudny dzień, choć zapowiadał się bardzo wesoło. Dziś po południu mieli przyjść do mnie koledzy – pokazuje 10 sylwet.

Ilu ich jest? Dzieci liczą i wybierają właściwą liczbę.

Ale dwóch kolegów uprzedziło mnie, że nie przyjdzie – odsuwa dwie sylwety. Rodzic prosi, by dzieci ułożyły to, co przed chwilą zrobił Supełek, ale jest potrzebny do tego znak odjąć.

Prezentuje go, a dzieci szukają takiego znaku w swoich kompletach i układają za liczbą 10.

Ilu będę miał gości? Dzieci liczą. Rodzic mówi: 10 odjąć 2 równa się 8.

Dzieci kończą układanie działania:

10 – 2 = 8. Zbierają wszystkie liczby i znaki, a zostawiają tylko liczbę 8.

Ale to nie koniec – potem zadzwoniło jeszcze 2, że są chorzy i też nie przyjdą. Rodzic odsuwa dwie sylwety: 8 odjąć dwa? Ilu zostało? Ułóżcie kartoniki.

Dzieci układają, a następnie wspólnie czytają: 8 – 2 = 6.

 

Po kilku takich ćwiczeniach dzieci wykonują ćwiczenia w Kartach Pracy 4 str. 22.

Teraz czas na piosenkę „Dobrze z tatą iść”. Posłuchaj jej i spróbuj zaśpiewać. Poniżej link i słowa piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=2Gia2zAK2Uc

 

Dobrze z tatą iść sł. Wanda Chotomska, muz. Adam Markiewicz

 

Ten nasz tata to okropnie fajny facet,

nie chciał draki, więc dzieciaki, wziął na spacer.

Ref.: Dobrze z tatą iść, dobrze z tatą iść.

Teraz pewnie dla ochłody

zaprowadzi nas na lody,

zimne lody dla ochłody,

zimne lody dla ochłody,

to jest myśl.

 

Choć nasz tata robi strasznie duże kroki

i nie patrzy wcale na nas, lecz w obłoki.

Ref.: Dobrze …

Chociaż tata teraz wcale nas nie słucha

bo mu słońce właśnie szepce coś do ucha.

Ref.: Dobrze …

 

„Dobrze z tatą iść” – zabawa taneczna przy piosence.

Dobierzcie się w pary i stańcie twarzą do siebie.

 

Takty 1–4 – cwał boczny w prawo i zeskok na obie nogi.

Takty 5–8 – cwał boczny w lewo i zeskok na obie nogi.

Takty 9–10 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na prosto w dłonie kolegi.

Takty 11 –12 – j.w.

Takty 13–14 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na krzyż w dłonie kolegi (prawa ręka w prawą, lewa w lewą).

Takty 15–16 – j. w.

Takty 17 18 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na prosto w dłonie kolegi.

Takty 19–20 – j. w.

Takty 21–22 – klepnięcie dłońmi w kolana, klaśnięcie, klepnięcie na krzyż w dłonie kolegi (prawa ręka w prawą, lewa w lewą).

Takty 23–24 – klepnięcie

 

Na zakończenie przypomnij sobie zabawę „Micziganka”. Zaproś do zabawy rodzinę.

Poniżej słowa z pokazywaniem i link do zabawy:

„Mała Micziganka” – zabawa ze śpiewem.

Taka mała Micziganka
mi się spodobała,                   Pokazujemy palcami jaka mała (kciuk na dole)
takie wielkie pióro miała,      Rozszerzamy palce, by je pokazać
ona taka mała,                        Znowu jaka mała pokazujemy
taka mała,                                Obracamy palce (kciuk na górze)
takie pióro,                              Rozszerzamy palce
takie pióro,                              Obracamy palce (kciuk na dole)
taka mała,                                Zwężamy palce

taka mała,                               Obracamy palce (kciuk na górze)
takie pióro,                             Rozszerzamy palce
takie pióro,                             Obracamy palce (kciuk na dole)
taka mała.                               Zwężamy palce

 

https://www.youtube.com/watch?v=jrQLohLFs3o

 

Tyle na dzisiaj.

Miłego popołudnia.

 

 

ŚRODA 03.06.2020r.

 

 Witajcie. Kolejny dzień przed nami.

Zacznij od zestawu ćwiczeń porannych:

„Zabawa w basen” – poruszaj się po pokoju, w różnych kierunkach Na polecenie rodzica wykonaj komendy  (rodzic wymienia różne style pływania) Naśladuj wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami,

na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – wykonaj krążenia wyprostowanymi

ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – wykonaj krążenia

wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – wykonaj

ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

„Skok przez rzeczkę” – ułóż za pomocą skakanek lub długiej linki dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Stan na jednym brzegu rzeki. Przeskakuj przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” –Na sygnał rodzica: maszeruj powoli w miejscu, udając, że wchodzisz na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – biegaj szybko w miejscu, udając, że zbiegasz z górki.

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie:

 • Co to znaczy, że mamy do czegoś prawo?

Obejrzyj poniższe zdjęcie, na którym przedstawiono prawa dziecka, odczytaj opis i spróbuj króciutko wyjaśnić znaczenie opisu.

Czy wiesz, że wyjaśnia, że na świecie istnieje organizacja,która dba o to, by dzieci miały swoje prawa – UNICEF. Ludzie pracujący w tej

organizacji spisali wszystkie prawa dziecka i stworzyli KONWENCJĘ PRAW DZIECKA. Jeśli jakiemuś dziecku dzieje się krzywda, to może się poskarżyć do RZECZNIKA PRAW DZIECKA.

 

Posłuchaj wiersza Jarosława Poloczka „Mam prawo do…”

„Mam prawo do…” Jarosław Poloczek

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.

Mam prawo do miłości, radości i tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.

Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do chleba, ubrania, pokoju.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju.

To wszystko jest takie poważne, dorosłe,

powiem to jak dziecko, zwyczajnie,

najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy.

Z kolegami w piłkę grać i niczego się nie bać.

Latem lizać zimne lody,

stać na deszczu dla ochłody.

Chcę, na łące zrywać kwiaty

i przytulać się do taty.

Zimą toczyć śnieżne kule.

Chcę, by mi czytano bajkę,

o kocie, co palił fajkę.

Chcę też domek mieć na drzewie

i co jeszcze chcę mieć, nie wiem.

Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

bez wojen, głodu i bicia,

bez strachu, smutku i łez.

 

Wykonajcie ćwiczenie w książce Karty Pracy 4 str. 20

 „Paluszkowe zabawy” – zabawy grafomotoryczne.

Popatrz na poniższe zdjęcie, przedstawiające literę pisana h. zwróć uwagę na wielką literę pisaną h.

Spróbuj opowiedzieć jak wygląda litera h i z jakich części się składa.

„Karuzela” – zabawa ruchowa w kole ze śpiewem Następnie rodzic, recytując

rymowankę wodzi palcem po kształcie litery:

 

W dół i w górę, w dół i w górę, na huśtawce lecę w chmury.

W lewo, w prawo, w lewo, w prawo na hamaku mam zabawę.

 

Potem zrób to samo Ty. Możesz kreślić kształt litery w powietrzu, na tacce z kaszą manną, palcem na kartkach formatu A4 i na koniec namaluj farbami na czystej kartce A4.

Na koniec wykonaj ćwiczenie w książce Piszę i liczę str. 72.

„Karuzela” – zabawa ruchowa w kole ze śpiewem.

Zaproś do zabawy rodzinę. Trzymajcie się za ręce i śpiewajcie popularną melodię. Link do zabawy:

 

 

Chłopcy, dziewczęta dalej śpieszmy się. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Karuzela czeka, wzywa nas z daleka. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Starsi już poszli, a młodsi jeszcze nie. (wysuwanie na zmianę prawej i lewej nogi do przodu i dotykanie piętami podłogi)

Hej hopsasa, (trzy podskoki w miejscu) jak ona szybko mknie, (poruszanie się w kole wiązanym krokiem dostawnym

w prawą stronę)

 

Hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się. (poruszanie się w kole wiązanym krokiem dostawnym w prawą stronę)

Hej hopsasa, (trzy podskoki w miejscu)

jak ona szybko mknie. (poruszanie się w kole wiązanym krokiem dostawnymw lewą stronę)

Hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się. (poruszanie się w kole wiązanym krokiem dostawnym w lewą stronę)

 

Na zakończenie zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Pamiętaj o wygodnym stroju, uchyl okno. Po skończonych ćwiczeniach umyj dokładnie ręce i napij się wody.

 1. Podskoki obunóż jak małe piłeczki. Tempo: wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko.
 2. Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).
 3. Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierając pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego. (+/- 10 ruchów)
 4. Siadamy w dość dużym rozkroku, robimy skłony z pogłębieniem do lewej nogi ( „raz, dwa, trzy” większe pogłębienie, na „4” – prostujemy się), staramy dotknąć stopy. Powtarzamy tę samą aktywność do prawej nogi. Pamiętajmy o nogach prostych w kolanach.
 5. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.
 6. Zabawa w pchanie taczek. Trzymamy za kostki nasze dziecko, a ono próbuje chodzić na rękach do przodu, do tyłu, zmieniać kierunek. (+/- do przejścia 15 metrów)
 7. Leżymy przodem i robimy nożyce pionowe ramion, a następnie nożyce pionowe nogami. Powtarzamy 3x. Następnie w leżeniu przodem naprzemianstronny wznos prawego ramienia i lewej nogi, a następnie lewego ramienia i prawej nogi. Powtórzyć 3x.
 8. Małe kaczuszki – robimy przysiad, chwytamy się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszerujemy do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)
 9. Razem z dzieckiem, w różnych pozycjach jednocześnie podajemy sobie woreczki z grochem (lub inny przedmiot) (górą, dołem). Za skrętem w lewo i w prawo. (7 razy w każdą stronę)
 10. Bierzemy piłkę, odbijamy ją o podłogę i łapiemy stojąc w miejscu. To samo ćwiczenie możemy wykonać w ruchu. Każdą wersję powtórzyć 4x.
 11. Szybki sprint w miejscu.
 12. Marsz zwykły i we wspięciu, marsz zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

 

Pozdrawiamy!          

 

 

WTOREK 02.06.2020r.

 

Dzień dobry!

Zacznij dzień od zestawu gimnastyki porannej:

„Zabawa w basen” – poruszaj się po pokoju, w różnych kierunkach Na polecenie rodzica wykonaj komendy  9rodzic wymienia różne style pływania) Naśladuj wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami,

na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – wykonaj krążenia wyprostowanymi

ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – wykonaj krążenia

wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – wykonaj

ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

 

„Skok przez rzeczkę” – ułóż za pomocą skakanek lub długiej linki dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Stan na jednym brzegu rzeki. Przeskakuj przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” –Na sygnał rodzica: maszeruj powoli w miejscu, udając, że wchodzisz na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – biegaj szybko w miejscu, udając, że zbiegasz z górki.

 

Posłuchaj opowiadania „Nowa dziewczynka” Olgi Masiuk.

Supełek i Pak przyszli pierwsi do przedszkola i usiedli na dywanie, czekając

aż nadejdą pozostałe dzieci. Nagle Supełek szturchnął w ramię Paka:

– Patrz! – i kazał mu spojrzeć w kierunku drzwi, przez które weszła właśnie

dziewczynka z jakąś kobietą. Pani podeszła do nich i zaczęły rozmawiać. Dziewczynka odsunęła się nieco i nieśmiało rozglądała się wokół.

– Ale jest opalona, co? – zwrócił się Supełek do Paka.

– Jesteś niemądry. Ona ma taką skórę – pouczył Supełka Pak.

– Jak to? Taką brązową? – zdziwił się Supełek. – Takiej nie widziałem.

– A ty jakiego masz koloru? – zapytał Pak.

– No… niebieską.

– Właśnie – odpowiedział Pak. – Nie taka znowu częsta. A ja mam żółtą. Też

wyglądamy inaczej niż większość dzieci w przedszkolu.

Supełek spojrzał uważnie na swoje łapki. Rzeczywiście. Nigdy się nad tym nie

zastanawiał. Tymczasem dziewczynka przyglądała się dzieciom wchodzącym

do sali. Kobieta, która rozmawiała z Panią, podeszła do niej, pocałowała ją

w policzek i pomachała ręką. Widać było, że dziewczynka chciała wykonać krok, żeby pójść za kobietą, ale wzięła głęboki oddech i została na miejscu.

W powietrzu zawisło jakieś napięcie, bo wszystkie dzieci bez słowa usiadły

na dywanie i przyglądały się tej nowej. Ona zaś, łapiąc ich spojrzenia, czuła się

chyba nieco przerażona. Na szczęście Pani wzięła ją za rękę i przyprowadziła

do dzieci.

– To jest Mia – powiedziała Pani.

– Cześć – Blue wstała i wyciągnęła rękę.

Mia z uśmiechem uścisnęła dłoń i z pewnym trudem powtórzyła: „Część”.

– Mia bardzo słabo mówi po polsku. Jest w Polsce od niedawna. Mówi trochę

po angielsku.

– Ja też mówię po angielsku – ucieszył się Staś. – Hał ju du du? – Zapytał.

– Hau hau – to nie po angielsku – skrzywiła się Marysia.

Wszystkie dzieci wybuchnęły śmiechem. Mia, widząc, że wszyscy się śmieją,

także się uśmiechnęła.

– Widzicie – powiedziała Pani – udało nam się porozumieć. Spróbujmy się

teraz przedstawić. I dzieciaki wymieniały swoje imiona, a Mia próbowała je powtarzać.

– Jestem Supełek – powiedział Supełek i wyciągnął w stronę Mii niebieską

łapkę. Mia chętnie ją uścisnęła i powiedziała:

– Supeł.

– Nie. Nie supeł, ponieważ jestem jeszcze mały. SU – PE – ŁEK.

– Supełek – powtórzyła w dużym skupieniu Mia.

– Już chciałbym, żeby znała tyle słów, żebym mógł ją zapytać, skąd jest i co

lubi. Szkoda, że się nie uczę angielskiego – westchnął Supełek.

– Widzisz, może teraz zechcesz dołączyć na zajęcia z innymi – powiedziała

Pani. – Mia mogłaby ci wtedy powiedzieć wszystko o sobie.

– Teraz ja – Pak odsunął Supełka – Jestem Pak – przedstawił się i wykonał

elegancki ukłon.

– Pak – powtórzyła bardzo wyraźnie Mia.

– Póki co musimy opracować jakiś system porozumiewania się – powiedziała

Blue.

– I szybkiego uczenia Mii nowych słów – dodał Staś.

– Potem się nad tym zastanowimy – zawołała Marysia. – Chodźcie teraz pograć

w piłkę. Możemy iść na plac? – zapytała Panią.

– Chodźmy – odpowiedziała Pani.

– Idziemy grać w piłkę – zwróciła się do Mii Marysia, wskazując na gumową

kulę, którą Jacek już trzymał.

Mia pokiwała głową.

Na przedszkolnym placu było bardzo przyjemnie. Słońce prażyło już lekko.

Dzieci rozdzieliły się na dwie drużyny. Mia trafiła do drużyny Supełka, Blue i Marysi. Jacek stanął na bramce. Piłka turlała się szybko po boisku to w jedną, to w drugą stronę. Wciąż jednak nie było bramki. W końcu potoczyła się pod nogi Supełka. Nie wypuszczając piłki, Supełek przedarł się przez pole przeciwnika. Metr przed bramką zwolnił. Był otoczony przez dzieci z drużyny przeciwnej. Nagle zobaczył, że Mia macha do niego ręką. Skierował w jej stronę piłkę, która przeleciała między nogami kolegów. Mia odebrała ją i mocnym kopnięciem posłała prosto do bramki.

– Goool!!! – wykrzyknęła Blue.

– Goool! – wrzasnął Supełek.

– Goool! – zawołała Mia.

I wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny rzucili się sobie na szyję.

– Czasem nie trzeba znać zbyt wielu słów, żeby strzelić komuś bramkę – westchnął Pak, który był w przegranej drużynie.

Odpowiedz na pytania:

 • Kto zjawił się w przedszkolu?;
 • Jak wyglądała nowa dziewczynka?; Jak miała na imię nowa dziewczynka?;
 • Jaki kłopot miały dzieci i Mia?;
 • Jak zachowały się dzieci w stosunku do nowej dziewczynki?;
 • Jak myślicie, czy z każdym człowiekiem można się porozumieć?

Wykonaj ćwiczenia w książce Karty Pracy 4 str. 21.„Dobrze z tatą iść” – osłuchanie z piosenką. Poniżej słowa i link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=2Gia2zAK2Uc

 

"Dobrze z tatą iść" sł. Wanda Chotomska, muz. Adam Markiewicz

Ten nasz tata to okropnie fajny facet,

nie chciał draki, więc dzieciaki, wziął na spacer.

Ref.: Dobrze z tatą iść, dobrze z tatą iść.

Teraz pewnie dla ochłody

zaprowadzi nas na lody,

zimne lody dla ochłody,

zimne lody dla ochłody,

to jest myśl.

Choć nasz tata robi strasznie duże kroki

i nie patrzy wcale na nas, lecz w obłoki.

Ref.: Dobrze …

Chociaż tata teraz wcale nas nie słucha

bo mu słońce właśnie szepce coś do ucha.

Ref.: Dobrze …

 

– Aktywnie słuchaj piosenki. Podczas słuchania piosenki rytmicznie uderzaj dłońmi o kolana, siedząc w siadzie skrzyżnym.

 – Odpowiedz na pytania związane z treścią piosenki:

 • Dokąd tata wziął dzieci?
 • Jakie były lody?
 • Gdzie patrzył tata?
 • Które słowa w piosence rymują się?

– Zabawa ruchowo-rytmiczna. Dobierz się w pary. Stańcie jeden za drugim i wędrujcie w rytm melodii piosenki – dziecko prowadzi,rodzic podąża za nim. Na przerwę stańcie twarzami do siebie i klaszcząc w dłonie wystukujcie rytm piosenki z recytacją:dobrze z tatą iść. Gdy powraca muzyka: następuję zamiana ról.

– Zabawa rytmiczna. Usiądź w parze z rodzicem twarzą w twarz. Każdy uczestnik zabawy ma klocek. Recytujcie słowa zi – mne – lo – dy, stukając cztery razy klockiem o podłogę; zjem – połóż klocek przed osobą z pary. Jest to ten sam rytm, który był w poprzedniej zabawie.

 – Śpiewanie piosenki z gestodźwiękami. Dzieci śpiewają piosenkę z wykonywaniem gestów: 4 klepnięcia dłońmi w kolana, 4 klaśnięcia – na zmianę.

Proponuje naukę piosenki na pamięć.

„Koledzy z dalekich krajów” – zabawa dydaktyczna.

Oglądnij fotografie dzieci o różnych kolorach skóry, włosów i różnie ubranych:

  

  

Odpowiedz na pytania:

 • Czym różnią się te dzieci?
 • Co mają takiego samego? – tutaj należy tak pokierować rozmową, by dzieci stwierdziły, że wszystkie dzieci chcą być szczęśliwe i kochane, mają rodziców, lubią się bawić, chcą poznawać nowe osoby, uczyć się itp.

„Mój kolega z innego kraju…” – zabawa plastyczna. Narysuj kredkami pastelowymi, ołówkowymi lub farbami wyobrażonego kolegę z innego kraju.

Na koniec odczytaj tekst w Książce do czytania str. 74 i opisz jak może wyglądać ratownik Hirek.

 

Miłego popołudnia!

 

 

PONIEDZIAŁEK 01.06.2020r.

 

Witajcie!

 

Dzisiaj ważny dzień dla Was – Dzień Dziecka. Z tej okazji przyjmijcie od Nas życzenia:

Pierwszy czerwca dzień radosny, kwitną kwiatki, to znak wiosny. W dniu tak pięknym i wspaniałym, życzymy Wam sercem całym – moc uśmiechu i radości, szczęścia, zdrowia, pomyślności.

Wasze panie: pani Ola i pani Basia

 

 

Zacznij o porannej gimnastyki:

„Zabawa w basen” – poruszaj się po pokoju, w różnych kierunkach Na polecenie rodzica wykonaj komendy  (rodzic wymienia różne style pływania) Naśladuj wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami,

na hasło: Płyniemy kraulem do przodu – wykonaj krążenia wyprostowanymi

ramionami w przód; na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – wykonaj krążenia

wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką – wykonaj

ramionami ruch imitujący ruch żaby itd.

„Skok przez rzeczkę” – ułóż za pomocą skakanek lub długiej linki dwie równoległe linie w odległości 0,5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Stan na jednym brzegu rzeki. Przeskakuj przez rzekę, starając się nie nadepnąć na skakankę.

„Marsz po górach” –Na sygnał rodzica: maszeruj powoli w miejscu, udając, że wchodzisz na stromą górę. Na hasło: Szczyt zdobyty – biegaj szybko w miejscu, udając, że zbiegasz z górki.

 

Posłuchaj i rozwiąż zagadkę:

Wakacyjna to huśtawka,

obozowy hit harcerzy.

Hulaj dusza – można chrapać,

niech spróbuje, kto nie wierzy.

Huśtał się w nim bez wahania,

hardy Hubert, a tymczasem,

wpadł huragan, zachwiał drzewem,

druh na ziemię spadł z hałasem. /hamak/

 

„H jak hamak” – zabawa dydaktyczna; wprowadzenie litery hwykorzystaniem Karty Pracy 4 str. 19.

„Wyszukiwanie litery H, h ” – zabawa dydaktyczna. Pokoloruj.

Prezentacja litery h jak hamak:

Nazwij przedmioty na zdjęciu – zabawa dydaktyczna.

Wypowiedz cały wyraz, podziel na sylaby i spróbuj podzielić go na głoski. Poproś o pomoc kogoś z rodziny.

Obejrzyj film, zwróć uwagę na kierunek pisania małej i wielkiej litery h oraz  miejsca  jej zapisu w liniaturze. Przeczytaj sylaby.

www.youtube.com/watch?v=k4btQ-LguJ0

 

Nakreśl tę literę w powietrzu, potem na podłodze, na plecach rodzica.

Modelowanie litery pisanej – z plasteliny, ze sznurka, z fasoli, pisanie na talerzu z mąką lub grysikiem.

 „Huśtanie na hamaku” – zabawa ruchowa. Zaproś do zabawy rodzinę. Dobierzcie się w trójki, każda trójka ma do dyspozycji kocyk. Jedno z dzieci kładzie się na kocyku, pozostała dwójka bierze kocyk z dwóch stron za zrolowane końce i huśta kolegę w prawą i lewą stronę. Co jakiś czas następuje zamiana ról.

„Ręce na huśtawce” – zabawa ruchowa rozwijająca dużą motorykę. Poruszaj się podskokami przy melodii piosenki „Dobrze z tatą iść” . Poniżej link do piosenki:

Na przerwę w muzyce naśladują ruchy rąk N., ilustrując treść rymowanki:

 

W dół i w górę, w dół i w górę,

na huśtawce lecę w chmury – dzieci trzymają wyprostowane ręce przed sobą,

opuszczają je w dół i podnoszą do góry.

W lewo, w prawo, w lewo, w prawo

na hamaku mam zabawę – dzieci trzymają ręce wyciągnięte do przodu i zataczają nimi koła w lewą i prawą stronę naprzemiennie.

 

Na zakończenie zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

 1. Podskoki obunóż jak małe piłeczki. Tempo: wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko, wolno wolno wolno, szybko szybko szybko.
 2. Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).
 3. Klęk podparty, wykonujemy ruch do tyłu, opierając pośladki o stopy, równocześnie chowamy głowę między ramiona. Powracamy do klęku podpartego. (+/- 10 ruchów)
 4. Siadamy w dość dużym rozkroku, robimy skłony z pogłębieniem do lewej nogi ( „raz, dwa, trzy” większe pogłębienie, na „4” – prostujemy się), staramy dotknąć stopy. Powtarzamy tę samą aktywność do prawej nogi. Pamiętajmy o nogach prostych w kolanach.
 5. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych “Kto silniejszy”. Siadamy naprzeciwko dziecka: siad skrzyżny. Podajemy sobie ręce. Kolana dotykają Przeciągamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.
 6. Zabawa w pchanie taczek. Trzymamy za kostki nasze dziecko, a ono próbuje chodzić na rękach do przodu, do tyłu, zmieniać kierunek. (+/- do przejścia 15 metrów)
 7. Leżymy przodem i robimy nożyce pionowe ramion, a następnie nożyce pionowe nogami. Powtarzamy 3x. Następnie w leżeniu przodem naprzemianstronny wznos prawego ramienia i lewej nogi, a następnie lewego ramienia i prawej nogi. Powtórzyć 3x.
 8. Małe kaczuszki – robimy przysiad, chwytamy się za kostki, nogi są w delikatnym rozkroku – maszerujemy do przodu, unosząc raz lewą raz prawą nogę. (dystans to około 10 metrów)
 9. Razem z dzieckiem, w różnych pozycjach jednocześnie podajemy sobie woreczki z grochem (lub inny przedmiot) (górą, dołem). Za skrętem w lewo i w prawo. (7 razy w każdą stronę)
 10. Bierzemy piłkę, odbijamy ją o podłogę i łapiemy stojąc w miejscu. To samo ćwiczenie możemy wykonać w ruchu. Każdą wersję powtórzyć 4x.
 11. Szybki sprint w miejscu.
 12. Marsz zwykły i we wspięciu, marsz zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

 

Pozdrawiamy!

 

 Witajcie kochane Rybki. W tym tygodniu porozmawiamy o naszych milusińskich, a więc o

waszych ulubionych zwierzątkach.

Piątek 29.05.2020 r.

Przypomnijcie sobie, jak zachowujemy się podczas spotkania z nieznanymi zwierzętami:

- trzymamy ręce z dala od ogrodzenia, za którym jest pies,

- stoimy spokojnie i bez ruchu, gdy pies nas obwąchuje,

- gdy pies na nas skacze, zwijamy się w kłębuszek,

- nigdy nie dotykamy nieznanych zwierząt, gdy chcemy pogłaskać np. psa, zawsze musimy zapytać jego właściciela

- w ZOO stoimy w wyznaczonych miejscach,

- mimo, że zwierzątko wygląda "słodko" i niewinnie, pamiętajmy, że nie wiemy, czy nie jest chore lub agresywne.

Wykonajcie pracę plastyczną na temat "Wesoły pies". Wytnijcie dwa prostokąty z wzorzystego papieru (tektura, papier pakowy, papier z kolorowych czasopism). Jeden prostokąt to tułów psa a drugi - jego głowa. Naklejcie je na kartce tak, by powstał kształt psa. Dorysujcie lub doklejcie szczegóły: łapy, uszy, ogon, nos, oczy, obrożę i właściciela ze smyczą.

Wykonajcie zadania w kartach pracy: dzieci 5 -letnie w zeszycie grafomotorycznym str 49 i 50, dzieci 6 - letnie w kartach "Tropiciele" str 17 (zapoznajcie się z obrazem graficznym litery Z i wypełnijcie jej kontur dowolnym materiałem plastycznym) oraz w kartach "Piszę i liczę" str 71.

 

Czwartek 28.05.2020 r.

Wybierzemy się wirtualnie do świata zwierząt egzotycznych, które u nas można podziwiać w ZOO. Obejrzyjcie zdjęcia zwierząt, które pewnie już znacie ale są na tej stronie również mniej popularne gatunki. Poproście rodziców, bądź poszukajcie w waszych albumach przyrodniczych informacje i ciekawostki na temat wybranych przez was zwierząt. Link do pobrania https://www.shutterstock.com/pl/category/animals-wildlife

Rozwiążcie zagadki o zwierzętach egzotycznych http://ttps://miastodzieci.pl/zagadki/zagadki-dla-dzieci-o-zwierzetach-w-zoo/

Przypomnijcie sobie piosenkę, której uczyliśmy się parę miesięcy temu pt:"Dżungla". Słowa piosenki i obrazek małpki znajdziecie na stronie http://zlobekfrydrychowice.pl/!data/Ambo-Sambo.pdf

Nauczcie się krótkiej rymowanki - wyliczanki 

Raz, dwa, trzy -

lew jest zły!

Cztery, pięć, sześć -

może cię zjeść!

Siedem, osiem, dziewięć -

nic o lwie już nie wiem.

Lecz baw się wesoło,

bo lew siedzi w ZOO!

Wykonajcie polecenia w kartach pracy "Tropiciele": dzieci 5 -letnie str 16 (zapoznajcie się z obrazem graficznym liczby 0), dzieci 6 -letnie zadania na str 18 oraz w zeszycie "Piszę i liczę" na str70

 

Środa 27.05.2020 r.

Dzisiaj porozmawiamy sobie o pracy weterynarza. Na pewno każdy z Was był już w lecznicy dla zwierząt i wie, że weterynarz leczy i bada nie tylko wasze pupile: kotki czy pieski ale dba również o zdrowie zwierząt hodowlanych, a także tych przebywających w ZOO. Praca weterynarza podobnie jak praca lekarzy jest trudna , pełna poświęcenia ale też bardzo wdzięczna. Wielu z Was często wspominało, że chciałoby w przyszłości zajmować się właśnie zwierzątkami. Poczytajcie z rodzicami opowiadanie z serii "Przygody psa Syfona - idziemy do doktora" a dowiecie się więcej na temat pracy weterynarza. Link do pobrania https://miastodzieci.pl/bajki/idziemy-do-doktora-przygody-psa-syfona/

W kartach pracy "Tropiciele" wykonajcie zadania na str: dzieci 5 - letnie 15, dzieci 6 - letnie 16

Zachęcamy także do gimnastyki i zabaw ruchowych. Link do pobrania https://www.youtube.com/watch?v=wrSct26paXo

 

Wtorek 26.05.2020 r.

W tym szczególnym dniu drogie Mamusie

Przyjmijcie serdeczne życzenia

z głębi serca płnące, czekające spełnienia.

Niechaj kłopoty znikną, sukcesów przybędzie.

Niechaj zdrowie dopisze, a szczęście się przędzie.

Wszystko, co piękne i wymarzone

niech w Waszym życiu będzie spełnione.

 

Propozycja zajęć z języka angielskiego :

https://www.youtube.com/watch?v=uDjOeb7xEy4

https://www.youtube.com/watch?v=cAMbqRWqLXQ

 

 

Proponowane aktywności dla dzieci:

Poproście rodzców o przeczytanie opowiadania pt: "Mały piesek, który chciał być psem". Link do pobrania https://bajkidoczytania.wordpress.com/2015/04/01/maly-piesek-ktory-chcial-byc-psem/

Zastanówcie się, co Wasze pieski chcą Wam przekazać swoją "mową gestów". Może powysłuchaniu ww opowiadania łatwiej będzie się Wam porozumieć?

Osłuchajcie się z piosenką "Domowa piosenka". Link do pobrania http://uciocimariolki.pl/domowa-piosenka/

W kartach pracy "Tropiciele" dzieci 5 -letnie wykonają zadanie na str 14 ( poprowadźcie zwierzęta do ich domów i połączcie zwierzęta z ich cieniami). Dzieci 6 -letnie poznają obraz graficzny liczby 10 (karty pracy str 15) - wypełnijcie kontur cyfry dowolnym materiałem plastycznym.

Przede wszystkim pamiętajcie dziś o Waszych zapracowanych i ukochanych mamusiach. Przygotujcie jakąś niespodziankę. Pomóżcie im w codziennych pracach domowych, mocno wyściskajcie i podziękujcie za Wszystko, co z takim poświęceniem dla Was robią.

 

 

 

Poniedziałek 25.05.2020 r.

Proponujemy obejrzenie zdjęć najciekawszych ras kotów i psów. Link do pobrania https://www.google.com/search?q=kotki+i+pieski+zdj%C4%99cia&rlz=1C1LENP_enPL523PL523&oq=k&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0j69i59j0l2

Namalujcie farbami swoje ulubione zwierzątko, takie które macie w domu lub chcielibyście mieć.

W kartach pracy dzieci 5 - letnie zapoznają się z obrazem litery Z i wykonają zadanie na str 13. Dzieci 6 - letnie prosimy o wykonanie zadań na str 14 ( karty pracy "Tropiciele").

Ponadto proponujemy zestaw zabaw edukacyjnych na najbliższe dni nr 24 na stronie wydawnictwa wsip https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

 

W tym tygodniu będziemy rozmawiać na temat rodziny i różnych zawodów wykonywanych przez rodziców.

 

Propozycja zabaw z języka angielskiego :

 

https://www.youtube.com/watch?v=GoSq-yZcJ-4

https://www.youtube.com/watch?v=Lehj2yvf8QQ

 

 

 

PIĄTEK 22.05.2020r.

 

Witaj!

Rozpocznij od gimnastyki porannej:

Maszeruj energicznie w miejscu przez 1 min

Biegnij w miejscu przez 1min

Stań w małym rozkroku, dłonie oprzyj na podłodze, przesuwaj się na dłoniach do przodu, stopy nieruchomo, kolana proste, powrót i wyprost – ćwiczenie wykonaj 10 razy

Naśladuj skoki na skakance – ręce zgięte w łokciach, naśladuj kręcenie skakanką – wykonaj 10 podskoków obunóż, 10 podskoków na prawej i 10 na lewej nodze

Klęk podparty unieś wyprostowaną prawą nogę i lewą rękę do góry – do poziomu tułowia – policz do 5, zmiana – ćwiczy lewa noga i prawa ręka liczysz do 5, wykonaj ćwiczenie 10 razy

Siad prosty, podparty – prawą dłonią dotknij uniesionej lewej stopy, zmiana prawa dłoń dotyka lewej stopy – wykonaj ćwiczenie 10 razy.

„Laurka dla rodziców” – wykonaj zadanie w  KP4.s.13. 

„Jagody do kosza” – zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania.

Przygotuj starą gazetę, podrzyj ją na  kawałki, z których uformuj kulki – rzucaj je do kosz, miski lub innego pojemnika, stopniowo wydłużaj odległość od celu, może urządzicie rodzinny konkurs, kto trafi do kosza najwięcej kul.

„Zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczna.

Przygotuj  liczby i znaki matematyczne oraz grę domino – powinieneś mieć papierowe domino z wyprawki. Dorosły wybiera kostki z domina. Pokazuje dziecku wybraną kostkę i ob­jaśnia, np. trzy i dwa to pięć. Dziecko ma za zadanie ułożyć działanie za pomocą liczb i znaków.  Jeśli nie masz gry domino dorosły może rysować kostki domina.

Zapraszam Cię do ćwiczeń gimnastycznych – przygotuj małą poduszkę:

1.Maszeruj w miejscu i przekładaj poduszkę na różne sposoby z przodu, nad głową, nisko, wysoko.

2.„Rowerek” – leżenie na plecach,  poduszka w dłoniach – to kierownica – naśladuj jazdę na rowerze – odpoczynek – powtórz ćwiczenie 10 razy.

3.„Żonglerka” – ćwiczenia stóp – w siadzie podpartym poduszkę obejmij stopami, unieś ją tak, aby nie spadła, policz do 5 i połóż poduszkę, ćwiczenie powtórz 10 razy.

4.„Ukłon z poduszką”- siad klęczny, podnieś poduszkę w górę, wykonaj skłon w przód sięgając jak najdalej, a następnie przejdź do siadu – 10 razy.

5.Spaceruj z poduszką na głowie, zachowuj prawidłową postawę ciała, a teraz spróbuj wykonać 5 przysiadów z poduszką na głowie,  przejdź do marszu, teraz spróbuj usiąść w siadzie skrzyżnym, poduszka nadal jest na głowie, wykonaj ćwiczenie 5 razy;

6.Poduszka leżą na podłodze na czworakach obchodź dookoła swoją poduszkę wokół raz w jedną stronę, raz w drugą stronę – odpoczynek – wstań i unieś poduszkę wysoko w górę, powtórz ćwiczenie 10 razy;

7.Stań w małym rozkroku – wykonaj skłon  dotykając poduszką  lewej stopy, wyprost, poduszkę unieś wysoko w górę, skłon do prawej stopy i wyprost – poduszka uniesiona wysoko – wykonaj serię po 10 razy do każdej stopy;

8 Poduszka na podłodze – przeskakuj obunóż poduszkę w przód i w tył. (Zwróć uwagę na bezpieczne wykonanie ćwiczenia) – odpoczynek – powtórz ćwiczenie 5 razy;

9.Ćwiczenia uspokajające – Marsz na palcach po kole z poduszką na głowie.

 

Moja Rodzina” – narysuj portret swojej rodziny.

 

 

Miłego popołudnia!

Pozdrawiamy!

 

 

 

CZWARTEK 21.05.2020r.

 

Witajcie Kochani!!!

Zaczynamy od zestawu ćwiczeń porannych:

-Maszeruj energicznie w miejscu przez 1 min

-Biegnij w miejscu przez 1min

-Stań w małym rozkroku, dłonie oprzyj na podłodze, przesuwaj się na dłoniach do przodu, stopy nieruchomo, kolana proste, powrót i wyprost – ćwiczenie wykonaj 10 razy

-Naśladuj skoki na skakance – ręce zgięte w łokciach, naśladuj kręcenie skakanką – wykonaj 10 podskoków obunóż, 10 podskoków na prawej i 10 na lewej nodze

-Klęk podparty unieś wyprostowaną prawą nogę i lewą rękę do góry – do poziomu tułowia – policz do 5, zmiana – ćwiczy lewa noga i prawa ręka liczysz do 5, wykonaj ćwiczenie 10 razy

-Siad prosty, podparty – prawą dłonią dotknij uniesionej lewej stopy, zmiana prawa dłoń dotyka lewej stopy – wykonaj ćwiczenie 10 razy.

„Walczyk dla mamy” – posłuchaj piosenki. W trakcie jej słuchania trzymaj w ręku drewnianą łyżkę i rytmicznie stukają nią o dłoń. Poniżej link do piosenki:

 

„Walczyk dla mamy” sł. Wanda Chotomska, muz. Antonii Szaliński

 

 1. Najpierw będzie przygrywka na blaszanych pokrywkach,

potem tłuczkiem w patelnię się stuknie,

i już gramy, śpiewamy, i jest walczyk dla mamy,

taki walczyk na całą kuchnię.

Ref.: Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc go tańczą naczynia i ścierki,

wyręczamy dziś mamę, nic jej robić nie damy,

wiwat walczyk na cztery fajerki!

 

 1. Garnki błyszczą jak w sklepie albo może i lepiej,

cała kuchnia jak lustro już świeci,

mama śmieje się do nas zaskoczona, zdziwiona,

nasza mama ma zdolne dzieci.

Ref.: Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc już kwiatki w walczyku nam kwitną,

tańczy płatek przy płatku i wstążeczka przy kwiatku,

wiwat walczyk na nutę błękitną!

 

 1. Nasza mama jest ładna, taka ładna jak żadna,

nie ma w świecie ładniejszej kobiety,

więc do taty wołamy: Podejdź, tato, do mamy

i nie czytaj już tej gazety!

Ref.: Ten walczyk to walczyk dla mamy

wyrzuć, tato, gazetę do kosza,

zaproś mamę do tańca, zaproś mamę do walca…

Wiwat walczyk w domowych bamboszach!

 

Rozmowa na temat treści piosenki – spróbuj odpowiedzieć na pytania:,

-Na czym był grany walczyk?;

-W jakim pomieszczeniu był grany walczyk?

Zabawa rytmiczna – przygotuj trzy drewniane klocki ułożone w szeregu i drewnianą łyżkę. Podczas słuchania piosenki uderzaj łyżką w kolejny klocek w tempie piosenki.

Spróbuj nauczyć się pierwszej zwrotki i refrenu. Powtarzaj ją na zasadzie echa. Kolejne powtórzenia piosenki śpiewaj zmieniając dynamikę śpiewu (cicho, głośno), wysokość śpiewu (wysoko, cienko – nisko, grubo).

Zabawa improwizacyjna – w dowolny sposób ilustruj ruchem rytm piosenki. W zabawie możesz wykorzystać również przedmioty lub rekwizyty wydające dźwięki.

Zabawa taneczna w parach – zatańcz walczyka z kimś z rodziny w parze.

Posłuchajcie sobie piosenki „Dziękuję mamo! Dziękuję tato! – spróbuj zaśpiewać  z dowolnym wybranym przez ciebie akompaniamentem muzycznym.

Poniżej link do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

„Domowe porządki” – zabawa dydaktyczna. Wykonaj zadanie w Piszę i Liczę str. 69 – poćwicz dodawanie i układanie działań do zadań tekstowych.

Na koniec – zabawa plastyczna  „Kwiatki dla mamy i taty” –  wytnij wazon z kolorowego papieru i naklej na kartce; dorysuj duże kwiaty i listki. Możesz wypełnić je małymi kuleczkami z krepy.

Miłej i owocnej pracy.

Pozdrawiamy!

 

ŚRODA 20.05.2020r.

 

Rozpocznij dzień od gimnastyki porannej:

Maszeruj energicznie w miejscu przez 1 min

Biegnij w miejscu przez 1min

Stań w małym rozkroku, dłonie oprzyj na podłodze, przesuwaj się na dłoniach do przodu, stopy nieruchomo, kolana proste, powrót i wyprost – ćwiczenie wykonaj 10 razy

Naśladuj skoki na skakance – ręce zgięte w łokciach, naśladuj kręcenie skakanką – wykonaj 10 podskoków obunóż, 10 podskoków na prawej i 10 na lewej nodze

Klęk podparty unieś wyprostowaną prawą nogę i lewą rękę do góry – do poziomu tułowia – policz do 5, zmiana – ćwiczy lewa noga i prawa ręka liczysz do 5, wykonaj ćwiczenie 10 razy

Siad prosty, podparty – prawą dłonią dotknij uniesionej lewej stopy, zmiana prawa dłoń dotyka lewej stopy – wykonaj ćwiczenie 10 razy.

 

Wykonaj zadania w kartach Piszę i liczę s. 69.

 

„Kosmici z odkurzacza” – wysłuchaj uważnie opowiadania Liliany Fabisińskiej.

Kosmici z odkurzacza

Liliana Fabisińska

Rodzice Paulinki dostali na rocznicę ślubu wspaniały prezent: odkurzacz, któ­ry sam jeździ po całym pokoju i sam sprząta. Nie trzeba za nim chodzić, nie trzeba nosić niewygodnej rury. Na ten prezent złożyła się cała rodzina.

– Wszyscy wiemy, że macie mnóstwo pracy i mało czasu na sprzątanie – po­wiedział dziadek uroczyście, wręczając rodzicom wielką paczkę. Paulinka mo­głaby godzinami wpatrywać się w jeżdżący po podłodze statek kosmiczny. UFO – tak nazywała ten odkurzacz, oczywiście tylko w myślach, bo nie chciała, żeby ktoś się z niej śmiał. Wyobrażała sobie, że w środku siedzą niewidzialne ludziki, które sprzątają ich dom swoimi malutkimi, niewidocznymi miotełkami. – Ach, gdybym tak mogła was zobaczyć! – szepnęła kiedyś w stronę odkurzacza. A wte­dy on… (mogłaby przysiąc, że tak było) …delikatnie się poruszył i zagrzechotał! – Chcecie urządzić sobie jakąś zabawę? – powiedziała z nadzieją w głosie. – Tak, żeby nikt was nie zobaczył? Obiecuję, nikomu nie powiem! Możecie bawić się przy mnie!

Ale niewidzialne ludziki nie dały się namówić. Nie wyszły ze swojego statku kosmicznego i nie przywitały się z Paulinką. Ona jednak nie rezygnowała. Pró­bowała zaskoczyć małych kosmitów z samego rana, próbowała i wieczorem, wbiegając do pokoju na palcach, już po zgaszeniu światła.

Któregoś dnia wróciły z mamą do domu trochę wcześniej niż zwykle. Zastały tatę przy stole. Kiwał się na krześle, czytając instrukcję obsługi.

– Coś się zepsuło? – zdenerwowała się mama.

– Nie, nie – uśmiechnął się niepewnie, jak dziecko przyłapane na gorącym uczynku. – Po prostu… no wiecie… po prostu zupełnie nie rozumiem, jakim cudem ten odkurzacz jeździ i sprząta całkiem sam. Szukam informacji w instruk­cji. Ale nic tam nie ma. Zaczynam już podejrzewać, że w środku siedzą jakieś małe niewidzialne ludziki.

 

Odpowiedz na pytania dotyczące treści opowiadania – wypowiadaj się zdaniami:

-Co dostali rodzice Paulinki w prezencie?

-Nad czym zastanawiała się Paulinka?

-W jaki sposób próbowała sprawdzić, czy w środku są ludziki?

-Co sprawdzał tata Paulinki?

-Jakie inne sprzęty pomagają w codziennych pracach domowych?

 

„Domowi pomocnicy” – wykonaj starannie zadanie w Kartach Pracy 4 s.12.

 

„Idzie rak” – zabawa ruchowa. Poruszaj się zgodnie z rytmem wiersza:

Chodzi sobie mały rak (dzieci idą cztery kroki do przodu)

Raz do przodu, a raz wspak (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

Dokąd idziesz mały raku (dzieci robią cztery kroki do przodu)

Tam, gdzie domek z tataraku, (dzieci robią cztery kroki do tyłu)

bo w nim mama, tata, brat (dzieci robią cztery kroki do przodu)

i ja, bardzo mały rak (dzieci, stojąc w miejscu, pokazują na siebie i kucają)

Podczas kolejnych powtórzeń wprowadzamy różną liczbę kroków do poruszania się w przód i w tył.

 

Rozwiąż zagadki dotyczące urządzeń domowych:

 

W każdej kuchni stoi

metalowa skrzynka,

w której się nie psuje

mleko ani szynka. /lodówka/

 

Dzięki niemu łatwiej

i lepiej się sprząta.

Wciągnie każdy pyłek

z najdalszego kąta. /odkurzacz/

 

Gdy włożysz do niej

brudne ubranie,

po jakimś czasie

czyste się stanie. /pralka/

 

Wygląda jak duża

metalowa skrzynia,

sama zmywa sztućce

i brudne naczynia. /zmywarka/

 

Zapraszam Cię do ćwiczeń gimnastycznych – przygotuj małą poduszkę:

1.Maszeruj w miejscu i przekładaj poduszkę na różne sposoby z przodu, nad głową, nisko, wysoko.

2.„Rowerek” – leżenie na plecach,  poduszka w dłoniach – to kierownica – naśladuj jazdę na rowerze – odpoczynek – powtórz ćwiczenie 10 razy.

3.„Żonglerka” – ćwiczenia stóp – w siadzie podpartym poduszkę obejmij stopami, unieś ją tak, aby nie spadła, policz do 5 i połóż poduszkę, ćwiczenie powtórz 10 razy.

4.„Ukłon z poduszką”- siad klęczny, podnieś poduszkę w górę, wykonaj skłon w przód sięgając jak najdalej, a następnie przejdź do siadu – 10 razy.

5.Spaceruj z poduszką na głowie, zachowuj prawidłową postawę ciała, a teraz spróbuj wykonać 5 przysiadów z poduszką na głowie,  przejdź do marszu, teraz spróbuj usiąść w siadzie skrzyżnym, poduszka nadal jest na głowie, wykonaj ćwiczenie 5 razy;

6.Poduszka leżą na podłodze na czworakach obchodź dookoła swoją poduszkę wokół raz w jedną stronę, raz w drugą stronę – odpoczynek – wstań i unieś poduszkę wysoko w górę, powtórz ćwiczenie 10 razy;

7.Stań w małym rozkroku – wykonaj skłon  dotykając poduszką  lewej stopy, wyprost, poduszkę unieś wysoko w górę, skłon do prawej stopy i wyprost – poduszka uniesiona wysoko – wykonaj serię po 10 razy do każdej stopy;

8 Poduszka na podłodze – przeskakuj obunóż poduszkę w przód i w tył. (Zwróć uwagę na bezpieczne wykonanie ćwiczenia) – odpoczynek – powtórz ćwiczenie 5 razy;

9.Ćwiczenia uspokajające – Marsz na palcach po kole z poduszką na głowie.

 

Poćwicz czytanie – wykonaj zadania w Czytance s.70 -71.

 

To już koniec na dziś!

Miłej zabawy!

Do jutra!

 

 

WTOREK 19.05.2020r.

 

Rozpoczynamy od gimnastyki porannej:

Maszeruj energicznie w miejscu przez 1 min

Biegnij w miejscu przez 1min

Stań w małym rozkroku, dłonie oprzyj na podłodze, przesuwaj się na dłoniach do przodu, stopy nieruchomo, kolana proste, powrót i wyprost – ćwiczenie wykonaj 10 razy

Naśladuj skoki na skakance – ręce zgięte w łokciach, naśladuj kręcenie skakanką – wykonaj 10 podskoków obunóż, 10 podskoków na prawej i 10 na lewej nodze

Klęk podparty unieś wyprostowaną prawą nogę i lewą rękę do góry – do poziomu tułowia – policz do 5, zmiana – ćwiczy lewa noga i prawa ręka liczysz do 5, wykonaj ćwiczenie 10 razy

Siad prosty, podparty – prawą dłonią dotknij uniesionej lewej stopy, zmiana prawa dłoń dotyka lewej stopy – wykonaj ćwiczenie 10 razy.

 

„Rodzina” – uzupełnij naklejkami luki w ilustracji  w Kartach Pracy 4 s.10, a następnie opowiedz treść ilustracji – pamiętaj o wypowiadaniu się zdaniami. Odpowiedz na pytania:

 

Kogo przedstawia ilustracja?

Co robią poszczególne osoby?

Jakie emocje można odczytać z postawy poszczególnych osób?

 

Czas na zabawę – „Odbicie w lustrze” –   baw się z rodziną – jedna osoba wymyśla ruchy, gesty, miny – pozostali naśladują je  – są odbiciami w lustrze –  bądźcie  skoncentrowani, by nadążyć za zmianami.

 

Dokończ  zdanie:

Rodzina to… .

Odpowiedz na pytania – wypowiadaj się zdaniami.

Ile osób liczy Twoja rodzina?

Co robicie w rodzinie razem?

Przeczytaj i dokończ zdania:

Moja mama jest …

Mój tata jest… .

 

„Moja wesoła rodzina” – zabawa grafomotoryczna z wykorzystaniem Piszę i Liczę s.68; przygotowanie do pisania – wykonaj zadanie starannie.

 

Wysłuchaj i naucz się piosenki:

„Dziękuję mamo! Dziękuję tato!

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE

1.Uczyliście mnie chodzić

Uczyliście mnie mówić

Jak się zachowywać

Jak zwracać się do ludzi

Ja mogę na Was liczyć

Wiem, że mi pomożecie

Najlepszych mam rodziców

Na całym wielkim świecie

Ref.:Dziękuję mamo, dziękuję tato,

Za każdą zimę, za każde lato

Dziękuję mamo, dziękuję tato, za to, że macie dla mnie czas

Bardzo kocham Was /2x

 

2.A  najpiękniejsze chwile

Są kiedy mnie tulicie

Dajecie mi buziaki

Idziemy tak przez życie

Co mogę dla Was zrobić?

Jak mogę się odwdzięczyć?

Jesteście w moim sercu.

Będziecie w mej pamięci.

 

Ref.Dziękuję mamo, dziękuję tato,

Za każdą zimę, za każde lato

Dziękuję mamo, dziękuję tato, za to, że macie dla mnie czas

Bardzo kocham Was /4x

 

Dziękuję mamo, dziękuję tato,

Za każdą zimę, za każde lato

Dziękuję mamo, dziękuję tato, za to, że macie dla mnie czas

Bardzo kocham Was /4x

 

„Zwijanie dywanu” – zabawa ruchowa –  bawcie się razem – jedna osoba leży na podłodze – nogi proste, ręce wzdłuż tułowia. Druga osoba z pary stara się  turlać pierwszą w przód i w tył – roluje dywan. Co jakiś czas następuje zamiana ról.

 

Porozmawiaj z  rodzicami  na temat ich zawodów, czynności, które wykonują w pracy, a następnie narysuj kredkami lub namaluj farbami ilustrację pt:  „Rodzice przy pracy”.

 

Rozwiąż zagadki o zawodach:

-Za ladą sklepową,
sprzeda to i owo.

-W dzień i w nocy pracuje.
Chorym leki przepisuje.

-Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże,
Czy już wiesz kto to?

-Ma biały fartuch – jak lekarz.
Ale nie leczy – wypieka.

-Wciąż buduje domy dzielnie.
Wszyscy znamy jego kielnię.

-Deska, młotek, zręczne ręce.
Zrobią mebli coraz więcej.

-Jak się nazywają panie, których
zajęciem jest gotowanie?

-Jak się nazywa taki lekarz,
którego pacjent głośno szczeka?

-Kto ma na półkach
książek bez liku,
i dba o książki,
i czytelników.

-Choć to nie rolnik,
lecz role ma.
Często w teatrze
lub w filmie gra.

-Kto na skrzyżowaniu
bez obawy staje.
Bo ręką zatrzyma
auta i tramwaje?

-Las kocha szczerze.
Zwierzętom dobrze życzy.
Ma zielony mundur.
Bo to pan … .

-Chodzi z dużą torbą
i z tego jest znany,
że nosi przekazy,
listy, telegramy.

-Nosi biały czepek
i biały fartuszek,
a żebyś był zdrowy,
czasem ukłuć musi.

-Pracuje głęboko,
pod czarnym sufitem.
Ludzie palą skarby,
przez niego zdobyte.

-Chcąc pięknie wyglądać,
panowie i panie,
szyją sobie u niej,
na miarę ubranie.

-Przyjeżdżają szybko,
stawiają drabinę.
Zawsze dzielnie walczą,
z pożarem i dymem.

-Na placu lub rynku,
siedzi sobie pani.
Przed nią stoją kosze
z pięknymi kwiatami.

 

Jeśli masz ochotę to pobaw się tangramem – Możesz go wydrukować lub narysować z pomocą rodziny. Ułóż wzory:

 

Tyle na dziś! Miłego popołudnia! 

 

 

PONIEDZIAŁEK 18.05.2020r.

 

 

 18.05.1920. – 18.05.2020.

100 ROCZNICA

URODZIN KAROLA WOJTYŁY

– ŚW. JANA PAWŁA II 

WITAMY WAS SERDECZNIE!

Dziś obchodzimy ważny dzień  – 100 rocznicę urodzin Wielkiego Polaka  – Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Dlatego proponujemy Wam i Waszym rodzinom poświęcić trochę czasu na przypomnienie sobie wiedzy o życiu Tego Niezwykłego Człowieka, a przede wszystkim Jego dziedzictwa. Wysłuchajcie tekstów, poproście rodziców o konieczne wyjaśnienia słów i treści – jest w nich wiele ciekawostek o spotkaniach Papieża z dziećmi, które bardzo sobie cenił i czerpał z nich radość i siłę.  Zapraszamy.

 

Lolek, Loluś – tak nazywany w dzieciństwie – miał tylko ojca. Matka, odkąd pamiętał bardzo chorowita, zmarła gdy miał 9 lat. Jedyny brat Edmund, z którym wyjątkowo silnie był związany, niedługo potem. Siostry Olgi w ogóle nie znał, zmarła tuż po urodzeniu, jeszcze zanim Karol Wojtyła pojawił się na świecie.

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-26