Historia placówki

Kilka słów o naszym przedszkolu...

Historia powstania budynku w którym obecnie mieści się przedszkole związana jest z Gościcińską Fabryką Mebli.

W 1899 roku powstała w Gdańsku spółka akcyjna, która zamierzała produkować i sprzedawać krzesła. W związku z tym właściciele spółki nabyli istniejącą w Gościcinie fabrykę celulozy (wcześniej na tym terenie zlokalizowany był młyn przebudowany w drugiej połowie XIX w. na krochmalnie). Po przebudowie 1901 roku powstała fabryka krzeseł. W 1907 roku wybuchł wielki pożar, który zniszczył całą fabrykę. Zniszczenia i skala pożaru była tak duża, że opisano to w prasie europejskiej. Po tej dacie nastąpiła odbudowa urządzeń fabrycznych oraz budowa budynków socjalnych i mieszkalnych. W 1909 roku wybudowano (na terenie przyległym do zakładu na tzw. Kolonii Robotniczej) 11 domów mieszkalnych (obecnie w rejestrze zabytków) oraz dwuklasową szkołę podstawową . Budynek, w którym znajdowało się przedszkole powstał 1909 roku.

W 1949 w byłej willi właściciela (obecne przedszkole) utworzono żłobek dla dzieci pracowników GFM. Od 1991 żłobek i przedszkole zaczęły funkcjonować jako jedna placówka podporządkowana Urzędowi Gminy Wejherowo. Lata dziewięćdziesiąte związane były z prywatyzacją zakładu i zmianą własności budynku przedszkola. W 1993 roku 80% GFM sp z o.o. kupiła niemiecka firma Klose.

Uchwałą Rady Gminy Wejherowo z dniem 31 grudnia 1994 roku żłobek został zlikwidowany. Od 1 stycznia 1995 roku zaczęło funkcjonować Przedszkole Samorządowe Gminy Wejherowo (opieką objęto 38 dzieci). Przedszkole posiadało dwa oddziały : pierwszy dla trzy- i czterolatków, drugi dla pięcio - i sześciolatków. Liczba dzieci uczęszczających do przedszkola systematycznie wzrastała. W roku 1995 uczęszczało 38 dzieci, natomiast w 1999 roku 75 dzieci, w tym 18 sześciolatków. Personel składał się z ośmiu osób. Przez ponad 26 lat z gościcińskim przedszkolem związana była dyrektorka Jadwiga Meyer.

W 2007 roku (po przejściu Jadwigi Meyer na emeryturę) został rozpisany konkurs na dyrektora Samorządowego Przedszkola w Gościcinie. Konkurs wygrała Lucyna Wenta, która obecnie pełni obowiązki dyrektora naszej placówki. Od roku 2008 przedszkole posiada trzy oddziały dla dzieci: trzyletnich i czteroletnich, czteroletnich i pięcioletnich oraz pięcioletnich i sześcioletnich. Do placówki uczęszczało 90 wychowanków. Personel przedszkola składał się z 18 osób.
W roku szkolnym 2014/2015 nasze przedszkole powiększyło się do pięciu oddziałów: grupa Wiewiórek:dzieci 3-letnie, grupa Biedronek:dzieci 4-letnie, grupa Rybek: dzieci 4 i 5-letnie, grupa Żabek: dzieci 5 i 6-letnie, grupa Muchomorków: dzieci 6-letnie.Do placówki uczęszcza 125 dzieci.Personel przedszkola liczy 22 osoby.
   Od 1 września 2019 roku przedszkole zmieniło swoją siedzibę i obecnie znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Leśnej 35 w Bolszewie. Przedszkole powiększyło swoją działalność o jedną grupę wiekową Jeżyki. Obecnie do przedszkola uczęszcza 150 dzieci. Personel przedszkola liczy obecnie 30 osób.

Przedszkole w Bolszewie, które od 2019 roku ma siedzibę przy ulicy Leśnej,  oficjalnie zyskało nową nazwę - Przedszkole Leśne w Bolszewie. Dotychczas funkcjonowało bez nazwy, jednakże odpowiednia uchwała Rady Gminy została przyjęta już w maju 2022 roku. Nowa nazwa nawiązuje nie tylko do lokalizacji, ale także do programu realizowanego w placówce, która angażuje się i organizuje liczne akcje ekologiczne i związane z edukacją przyrodniczą.

Uroczyste nadanie imienia odbyło się w dniu 15. czerwca. W uroczystości uczestniczyli wójt Przemysław Kiedrowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Wejherowo- Edmund Bianga, członkowie komisji oświaty, zdrowia i spraw społecznych Rady Gminy Wejherowo- Roman Stanisławczyk, Grażyna Baran, Maciej Szczygieł, proboszczowie okolicznych parafii- Stanisław Bach i Łukasz Porąbka, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele rady rodziców i grona pedagogicznego. Dokonano także odsłonięcia tablicy z nową nazwą: “Przedszkole Leśne w Bolszewie”.  Głos zabrali wójt Przemysław Kiedrowski oraz przewodniczący komisji oświaty, zdrowia i spraw społecznych - Roman Stanisławczyk, którzy podkreślali szczególną rolę przedszkola w kształtowaniu postaw dzieci i przygotowania do edukacji na dalszych etapach. Zgodnie stwierdzili, że zaangażowanie całego personelu przedszkola zasługuje na najwyższe uznanie, za co dziękowali i złożyli gratulacje na ręce dyrektor. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych.

Oferujemy:

• wykształconą kadrę pedagogiczną,
  • profesjonalną opiekę nad dziećmi przez 11 godzin dziennie (od 6.00 do 17.00),
  • zajęcia i zabawy prowadzone we wszystkich grupach wiekowych zgodnie z programem MEN i podstawą programową,
  • program edukacji ekologicznej,
  • opiekę logopedyczną,
  • opiekę psychologiczną,
  • zajęcia rytmiczne,
  • religię,
  • całodzienne wyżywienie.

Przedszkole prowadzi następujące działania :

• rozwijanie twórczości teatralnej poprzez zapraszanie grup teatralnych do przedszkola,